yurtdışı seyahat gezi uygulamaları
İpuçlarım,  Ukrayna Rehberi

Yurtdışı Seyahatinizin Olmazsa Olmaz’ı 10 Mobil Uygulama

Yurtdışına gezilerinde yanımızda olması gereken bazı “olmazsa olmazlar” vardır. Pasaportumuz, belgelerimiz, kıyafetler, teknolojik aletler vsvs.. Peki ya yurt dışı seyahatini kolaylaştıracak telefon uygulamaları? Bunu bir çoğumuz göz ardı ediyoruz fakat kendi adıma söylemem gerekirse yurt dışı seyahatimi en az 2-3 kat pratikleştiriyor bu uygulamalar. Hiç bilmediği yerlerde gereksiz zaman kaybı yaşamayı kim ister ki? Kestirmesi varken uzun yoldan gitmeyi? Yanlışlıkla cüzdanınızı bırakıp çıkacağınız mekana girmeyi? Otobüsle 3 Liralık yere taksiyle 30 Liraya gitmeyi? Hiç bilmediğiniz bir alfabeyle yazılmış tabelaları okumaya çalışmayı?

İşte tam bu anlarda telefon seyahat uygulamaları yardımıma koşuyor. Farklı dilleri ya da alfabeleri bize çeviriyor, yurt dışı seyahatimize kalite katıyor. Ben de sizler için yurt dışına giderken telefonunuzda bulunması gereken 10 telefon uygulamasını anlatacağım. Hazırsak başlayalım 🙂

Gezi Seyahat Uygulamaları Kategorileri

1 - Aman Yolumuzu Kaybetmeyelim

* Google Maps

Yurtdışı seyahatimde telefonunda tek bir uygulama olacak deseler yine de Google Maps‘i seçerdim sanırım. Harita özelliğinin dışında en çok kullandığım özelliği toplu taşıma yol tarifi. O an bulunduğum noktadan nereye gitmek istiyorsam seçiyor ve yol tarifini seçiyorum. Bana hangi otobüse binmem gerektiğini, ne kadar ödeyeceğimi, ne kadar süreceğini, otobüsün ne zaman geleceğine kadar söylüyor. Toplu taşıma kullanmak istemeyen için de en altta taksi hizmetlerini gösteriyor. (Bulunduğunuz şehirde desteklemesi gerekiyor.)

 • Çevrimdışı harita özelliği
 • Toplu ulaşım yol tarifi
 • Bulunduğunuz konumları daha sonra kullanabilmek için kaydedebilme

* Maps Me

Seyahatteyken internetim olmadığında ya da çekmediği zamanlarda hep hayatımı kurtaran telefon uygulaması olmuştur. Çünkü öyle anlarda Google Maps her ne kadar çevrimdışı harita özelliğine sahip olsa da “Maps Me” kadar stabilize çalışmıyor. Ya da yakınımdaki bir marketin saat kaçta kapanacağını kaçta açıldığını da Maps Me‘den daha iyi bilen bir uygulama yok. 

 • İnternetsiz çalışabilmesi
 • Çok daha stabil olması
 • Açılış kapanış saatleri hakkında doğru bilgiler
 • Yol tarifi stabilliği

2 - Fine Thanks And You? : Yabancı Dil Çeviri

Google Translate

Yine sık kullandığım mobil seyahat uygulamalarından birisi. Bir restorana oturdunuz ve küllük isteyeceksiniz. Neydi ya onun ingilizcesi? Smoke table? Cigarette box? İşte o anda Google Translate yardımınıza koşuyor ve ihtiyacınız olan her dilde çeviri yapıyor. Hatta internetiniz olmasa bile.

Fakat benim en çok kullandığım özelliği “Fotoğraf’tan Çevirme” özelliği. Misal karşınızda Ukrayna alfabesiyle yazılmış bir tabela var ve bir şeyler yazıyor. İşte kamerayı o tabelaya tuttuğunuz zaman size anlık olarak ya da fotoğraf üzerinde yazıyı seçtirerek orda yazanların çevirisini yapıyor. Özellikle İngilizce menüsü olmayan yerlerde ve marketlerde çok işinize yarayacak bir uygulama.
 
 • Fotoğraftan çeviri özelliği
 • Çevrimdışı çeviri özelliği

3 - Yurtdışında Konaklama: * Airbnb

Beni Youtube’dan takip ediyorsanız tam bir airbnb aşığı olduğumu fark etmişsinizdir. Özellikle gittiğimiz şehirde ev kiralamak istiyorsam kesinlikle airbnb kullanırım. Müthiş müşteri desteği, gittiğiniz yerde ev sahibine ödeme yapmak için önce para bozdurmakla uğraşmaya gerek kalmaması, diğer sitelerden daha ucuza yerler göstermesi vs uzar gider. 

Hatta şöyle bir şey yaşamıştım. Mısır’da bir şehre 1 gün önce gitmemiz gerekti. Ev sahibi ekstra ödemeyi sonra airbnb üzerinden yaparsınız dedi tamam dedik. Fakat gittiğimizde bizim seçtiğimiz balkonlu dairede değil de balkonsuz dairede kaldığımız için airbnb bana o parayı ödetmedi 🙂 Kalp.

Ayrıca airbnb tavsiye üzerine ilk kez kayıt olanlara 130 TL anında indirim veriyor. 250 TL’lik yerde 120 TL’ye kalıyorsunuz. Bu şansı veren başka hiçbir site yok.

 • 130 TL indirim kodu
 • Müşteri Desteği
 • Ödeme/İptal şeffaflığı

4 - Bulaşıkları Yıkamak Zorunda Kalmayın: * TripAdvisor

TripAdvisor için en geniş kapsamlı seyahat uygulaması desem yanlış olmaz. Ama benim en çok kullandığım özellikleri: Yakınımda yemek yiyebileceğim, gezebileceğim yerleri göstermesi. Bununla da kalmayıp o restoranın ucuz mu orta fiyatlı mı yoksa zengin işi bir yer mi olduğunu da göstermesi. Ya da benden önce gidenler ne yorum yapmışlar? Yemekleri beğenmişler mi, menülerinde ne var, bunların hepsini barındırması.

Ya da gideceğim şehirde en çok tercih edilen turistik yerleri gösterip, gittiğimde ne bulacağımı, benden önce gidenler ne demiş hepsini burdan görüp bir ön değerlendirme yapabiliyorum.

 • Restoran fiyatları
 • Gezgin yorumları

5 - Yerel Gibi Ye İç, Yerel Gibi Gez Toz: * Like A Local

Yurtdışına çıkıyoruz, delilercesine de araştırma yapıyoruz fakat gittiğimiz yerde yaşayanlar ne yiyor, ne içiyor, nerelere gitmeyi seviyor? Hep turistik yerlerde zaman geçirecek değiliz ya. 

Ülkemizde çok bilinen bir seyahat uygulaması olmamasına rağmen benim en çok kullandığım uygulamalardan biri. Like A Local‘e girdiğinizde önce gideceğiniz şehri seçmeniz gerekiyor. Sonrasında o şehirde yaşayanların kategoriler halinde tavsiyelerini görüyoruz. Yerlilerin gittiği barları, pazarları, yemek yedikleri yerleri vs. bu uygulamada bulabiliyoruz. 

6 - Hava Durumu: * AccuWeather

Kesinlikle yurt dışına çıkarken telefonumda olması gereken uygulamalar dan biri. Hava durumu eskiden çok dikkat ettiğim bir şey değildi fakat bi yerden sonra saçma sapan aksaklıklar yaşayınca AccuWeather‘ı telefonumdan eksik etmez oldum. Yağmurlu havada şortla dışarı çıkmaktan, güneşli havada pantolonla gezmekten gına gelmişti.

Bu uygulamayla beraber dilerseniz gittiğiniz yerin 30 günlük hava durumunu, 7 günlük hava durumunu ya da o gün içinde saat saat havanın nasıl olacağını görüyorsunuz ve çok da doğru sonuçlar veriyor. Her gün uyumadan önce ve uyandığımda mutlaka açıp kontrol edip planımı da ona göre yapar oldum. İyi ki de öyle oldu.

7 - Canımın İçi: *UBER!

Airbnb kadar aşık olduğum ve telefonumdan eksik etmediğim gezi uygulamalarından biri daha. Özet olarak UBER: Bir online taksi uygulaması. 

UBER Nasıl kullanılır?

Uygulama bulunduğunuz konumu algılayıp size gitmek istediğiniz yeri soruyor. Adresi giriyor ya da konumu işaretliyorsunuz. UBER size yolculuğun ne kadar tutacağını, ne kadar süreceğini, en yakın aracın kaç dakikada olduğunuz yere geleceğini söylüyor. Onaylarsanız size en yakın sürücüyü yolluyor ve gitmek istediğiniz yeri zaten kendi uygulamasında gören sürücü de sizi sadece gitmek istediğiniz yere götürüyor.

Ödemeyi Nasıl Yaparım? 

UBER ödemesi için 2 yolunuz var. Nakit ya da kredi kartı. Nakiti tercih ederseniz araçtan inmeden önce sürücüye ücreti ödüyorsunuz. Kredi kartı seçerseniz(önceden tanımlamanız gerekiyor) araçtan indiğiniz anda otomatik olarak Türkiye’deki kartınızdan herhangi bir komisyon vs almadan o parayı TL olarak çekiyor.

 • Kullanması çok basit
 • Ödeme kolaylığı
 • Çok daha güvenli
 • Sürücüyle iletişime gerek kalmaması

8 - Kur/Döviz Çevirici : * XE Currency

Özellikle Dolar ya da Euro kullanılmayan ülkelerde en büyük derttir para çevirme konusu. Menüye bakarken, alışveriş yaparken, müze girişlerinde vs. her an işinize yarayacak bir uygulama.

XE Currency‘e girip ödeyeceğiniz şeyin, gittiğiniz ülkedeki para birimine göre ne kadar tuttuğunu giriyorsunuz ve size anında TL ya da istediğiniz para biriminde karşılığını söylüyor. Hayat kurtaran bir gezi uygulaması değil belki ama, seyahatinizi pratikleştirecek bir uygulama.

*XE Currency dışında bir mobil uygulama daha var aslında. ELK ismindeki bu uygulama 1 hafta deneme süresinden sonra ücretli olduğu için buraya koymak istemedim ama bence bu konuda en iyi tasarlanmış, en pratik ve çevrimdışı da kullanılabilen bir gezi uygulaması. ELK sadece ufak parmak hareketlerinizle çok hızlı bir şekilde kur hesaplamanızı yapıyor. En azından bir denemenizi tavsiye ederim. Benim vazgeçilmezim.

9 - Aman Fotoğraflar Gitmesin: *Google Fotoğraflar

Yine hayat kurtaran bir gezi uygulaması daha. Yurt dışına gittiniz, delilercesine geziyor, adım başı da fotoğraf/video çekiyorsunuz. Buraya kadar güzel fakat ya telefonunuza bir şey olursa ya da yanlışlıkla o fotoğraflar silinirse, hadi o da olmadı ya daha 2.günden “hafıza dolu uyarısı alırsanız?

İşte tam bu noktada Google Fotoğraflar yardımımıza koşuyor. İster manuel olarak ister otomatik olarak tüm fotoğraf/videolarınızı internetten kendi bulut sistemine kaydediyor. Telefonunuzun o an üstünden tır bile geçse fotoğraflarınız hala hesabınızda duruyor olacak.

Ben genelde şu şekilde kullanıyorum. Gece telefonu sarja bırakırken, WIFI’dan internete bağlanıp uygulamayı da açık bırakıp yedeklemeyi yapıyorum. O gün çektiğim her şey yedeklenmiş oluyor ve içimde bi korku olmadan seyahatime devam ediyorum. Youtube için videolar çektiğimi de düşünürseniz benim için ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz sanırım..

 • Sınırsız depolama alanı
 • Bilgisayar gibi diğer cihazlarınızdan da fotoğraflara ulaşabilmesi

Bonus: *GetYourGuide

Mısır seyahatimde tanışma fırsatı bulup, o zamandan sonra sürekli kullandığım getyourguide, size gideceğiniz şehirde mutlaka yapmanız gereken şeyleri bir rehber eşliğinde yapma imkanı sağlıyor. Biz Mısır’da bir çok kez kullandık ve acenteye vs gidip aldığımız turlara göre çok daha fazla memnun kaldık. Hem turların içeriğini bir bir görüyorsunuz, hem de acenteye gidip tur satın almaktan daha ucuz. Hem de tur sonrası herkese açık bir yorum bıraktığınız için turu düzenleyen rehberler sizi mutlu etmek için ekstra çaba sarf ediyor.

Gideceğiniz şehirde ne varmış ne yokmuş bi bakın derim en azından. Getyourguide’ı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu gezi uygulamalarıyla tanışmam çok zaman aldı ama zamanla keşke şu da olsa keşke bu da olsa dediğim şeyleri artık avucumun içinde bulabiliyorum. Yurtdışı seyahatinizi aşırı derecede kolaylaştıracak bu mobil uygulamalar ın “ne olur ne olmaz” durumları için bile olsa telefonunuzda olmasını öneririm.

Her zaman Google Maps’te çıkan rotayı takip etmeniz, ya da Trip Advisor’da önerilen yerlere gitmeniz gerekemese bile (ki öyle olmalı bazen) en azından işinizi çok kolaylaştıracakları da bir gerçek. Umarım işinize yarar bir rehber olmuştur. Listedeki mobil gezi uygulamaları ile ilgili sorunuz, öneriniz varsa aşağıda yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz 🙂

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: