ucuz ukrayna uçak bileti nasıl alınır
İpuçlarım,  Ukrayna Rehberi

Ukrayna’ya Ucuz Uçak Bileti Almak İçin 5 Taktik

Instagram’dan aldığım mesajların neredeyse yarısı Ukrayna’ya ucuz uçak bileti nasıl alınır olunca ben de bu konuyla ilgili bir yazı yazmak istedim. Benim tüm tatil planlarımın minimum bütçeyle maksimum gezme/tozma olduğunu söylememe gerek bile yok 🙂 Dolayısıyla uçak biletini ucuza almak da şart oluyor. Söz konusu Ukrayna ucuz uçak bileti olunca da uyguladığım 5 taktik var. Ben de bu yazıda sizlere bu 5 taktikle birlikte nasıl Ukrayna ucuz uçak bileti alabilirsiniz göstermek istiyorum. Kemerlerinizi bağlayın 🙂

1 - Seyahat Tarihlerinde Esnek Olmaya Çalışın

Hava yolu şirketlerinin inanılmaz akıllı bir sistemleri var. Öyle bir sistem ki, hava yolu şirketinin sitesine girip arama yaptığınızda bile onu “talep” olarak nitelendirip fiyatlara yansıtıyorlar.

Ukrayna uçak biletleri haftanın gününe, yaklaşan tatillere, okulların açık-kapalı olmasına göre çok değişkenlik gösteriyor. Misal Ağustos ayı insanların en çok tatile çıkmayı düşündüğü aydır. Doğal olarak Ağustos ayı için de fiyatlar yükseliyor.

Ya da misal Cristmas tarihlerinde Ukrayna’ya gitmek isterseniz fiyatlar aynı şekilde yüksek çıkacaktır, bundan kaçış yok. Bunun yerine daha esnek tarihler düşünün. Öyle ki 3-5 günlük oynama neredeyse 1000 lira fark oluşturuyor.

Örnek olması açısından şöyle bir şey göstermek istiyorum. Pegasus’un sitesine girip bilet fiyatlarına bakalım. 10 günlük bi fark ne kadar ediyor bir bakalım.

ukrayna ucuz uçak bileti nasıl alınır
ukrayna ucuz uçak bileti nasıl alınır

2 - Şehir Konusunda Esnek Olun

Ukrayna’ya ucuz uçak bileti almaya çalışırken bütçemi en çok rahatlatan taktik bu olmuştur. Bunu Ukrayna’ya 2.-3. gidişimde falan anca bulabildim ama o günden itibaren de bolca tasarruf ettim.

Bu taktiği şöyle örneklendirmek isterim.

Misal 1 haftalık bir tatil düşünüyorsunuz. Şehir olarak da Lviv düşünüyorsunuz. Fakat İstanbul-Lviv gidiş, Lviv-İstanbul dönüş olarak baktığınızda 1000 TL gibi bir fiyat çıkıyor.

Bunun yerine İstanbul-Lviv gidiş, Kiev-Ankara dönüş bakarsanız bilet fiyatı 400-500 TL kadar ucuzlayabiliyor.(Tamamen o tarihlere ve şansınıza bağlı) Ya da tam tersi şekilde kombinasyonlar deneyip Ukrayna uçak bileti fiyatını ucuzlatabilirsiniz.

 

3 - Ucuz Havayolu Şirketlerini Kullanın

Söz konusu Ukrayna’ya ucuz uçak bileti olduğunda bakmanızı önerebileceğim 4 havayolu sitesi var. 

  • Pegasus
  • FLY UIA (Ukrayna Havayolları)
  • Onurair
  • AtlasGlobal

Kendinize belli bir tarih aralığı belirledikten sonra, o tarih aralığında bu 4 şirketin fiyatlarına bakın. İlla ki birinde fiyatlar diğerlerinden daha ucuz olacaktır. Misal ben bu yazıyı yazarken Ağustos sonu Eylül başı gibi Odessa gidiş-dönüş uçak bileti fiyatlarına bakıyorum. Sonuç şöyle:

  • Pegasus: Odessa uçuşları o tarihler için yok
  • FLY UIA(Ukrayna Havayolları): 664 TL (119 USD)
  • Onurair: 797 TL (143 USD)
  • Atlas Global: 890 TL (160 Dolar)

Gördüğünüz üzere bu tarihler için un ucuz 664 TL’ye gidiş dönüş bileti bulabildim. Peki bunu daha da ucuzlatabilir miyiz? 4. taktikle birlikte, evet.

4 - Havayolu Şirketlerini Karşılaştır ve Karıştır

Ukrayna’ya ucuz uçak bileti alabilmek adına neredeyse tüm taktikler hazır. Son olarak aslında bunları karıştıracağız. Şöyle ki: Sadece tek bir şehre gidiş dönüş bakmayacağımız gibi tek bir havayoluna da bakmayacağız. Yani: gidişi Pegasus‘tan alıyorsak dönüşü de Pegasus’tan almak zorunda değiliz. Eğer o tarihlerde başka bir havayolu daha ucuzsa dönüşü o şirketle yapabilirsiniz.

ukrayna ucuz uçak bileti nasıl alınır

5 - İndirim Dönemleri

Ukrayna’ya ucuz uçak bileti bulabilmek adına bu sefer bizim çabalarımız dışında Havayolu şirketlerinin bize sağladığı fırsatları yakalamaya çalışacağız. Tüm havayolu şirketlerinin satışları arttırmak için bir indirim dönemi olur.

Senede birkaç kez, özellikle özel günlerde bu indirimleri uygularlar. Anneler günü, sevgililer günü, bayramlar vs. Bu indirimleri kaçırmamak için havayolu şirketlerinin e-mail listelerine kayıt olmanızı ve sosyal medyadan takip etmenizi öneririm.

Özellikle benim asla kaçırmadığım bir kampanyadan bahsetmek istiyorum. Pegasus genelde yaz başı ya da sonu gibi 1 Alana 1 Bedava Bilet kampanyası yapıyor. Eğer ki bu indirim dönemini yakalarsanız aldığınız bilet başına size başka zaman kullanmak üzere bir bilet daha hediye ediyor.

pegasus ukrayna ucuz uçak bileti nasıl alınır
ukrayna ucuz uçak bileti nasıl alınır

Ukrayna Havayolları ise erkenden uçak bileti almak isteyenler için fiyatları düşük tutuyor. 12 ay önce, 8 ay önce, 6 ay önce olarak kategorileri var. Misal 8 ay önce Ukrayna uçak bileti almak isterseniz fiyatları 21 Dolar(117 TL)’a kadar düşüyor. Eğer ki riske atılabilecek tarihleriniz varsa bu kampanyadan ucuz Ukrayna uçak bileti alabilirsiniz.

Ukrayna'da Bugüne Özel İndirime Giren Oteller

Dediğim gibi, ben her seyahatimde uçak bileti gibi bazı detayları ucuza getirip, gittiğim yerde o parayla daha iyi bir şekilde gezmeye çalışırım. Bugünlerde Instagram’dan aldığım çoğu mesajda “1000 Lira’dan ucuza bilet bulamıyoruz” sözleriyle karşılaşıyorum. Üstün körü baktığım zaman bu doğru. Ortalama Ukrayna bilet fiyatları gidiş-dönüş 1000-1200 TL’lere geliyor. Fakat yazıda da gördüğünüz üzere bazı taktiklerle birlikte Odessa gidiş dönüş uçak biletini 600 TL’ye kadar düşürebildim. Tabii ki bu tamamen tarihlere ve kur değişimlerine bağlı. Çok daha ucuza ya da çok daha pahalıya da bulabilirdim. Ama denemekten ne zarar gelir. Hele ki sözkonusu Ukrayna gibi diğer ülkelere nazaran çok ucuz gezip tozabileceğiniz bir ülkeyken 300-400 Lira’nın bile çok önemi var bence. 

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: