ukrayna tren yolculuğu bilet nasıl alınır
Ukrayna Rehberi

Ukrayna’da Tren Yolculuğuyla Alakalı Her Şey – Adım Adım Tren Bileti Nasıl Alınır?

Ukrayna’da şehirler arası ulaşım için en doğru yol tren seyahatleridir. Bilenler bilir, ben de bu tren yolculuklarının hastasıyımdır. Hele ki SSCB’den kalma o trenlere binince kendimi nostaljik bir filmin içinde bulurum ve asla bitmesin isterim. Bu yüzden sizlere Ukrayna’da tren seyahati nasıl olur anlatmak, Ukrayna yataklı tren seferleriUkrayna hızlı tren seferleri hakkında bilgiler vermek istedim. İşin en püf noktası olan Ukrayna’da tren bileti nasıl alınır ve Ukrayna tren bileti fiyatları için de yazının en sonunda bulabileceğiniz bir görsel rehber hazırladım. Gelin fazla uzatmadan rehberimize geçelim.

Ukrayna’da Tren Yolculuğu

ukrayna tren yolculuğu bilet nasıl alınır

Ukrayna, Avrupa’nın en geniş topraklarına sahip ülkesi konumunda ve SSCB tarihinin de etkisiyle belki demir ağları oldukça gelişmiş bir durumda. Ukrayna’da neredeyse her yere trenle ulaşabilirsiniz. Bizde nasıl şehirler arası ulaşım için herkes otobüs kullanıyorsa, orda da herkes tren kullanıyor. Yani Ukrayna’da tren yolculuğu yapmak öyle abes bir durum değil. 

Ukrayna’ya gitmeden önce mutlaka okumanızı önerdiğim, Ukrayna’ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler yazısı için de buraya bakabilirsiniz.


Ukrayna’da Hangi Tip Trenler Var ?

Özet geçmek gerekirse 2 tip tren var diyebiliriz.

 • Yataklı Trenler
 • Hızlı Trenler(Intercity, Intercity+)

-Ukrayna’da Yataklı Trenler ve Oda Türleri-

Eğer Ukrayna’da şehirlerarası yolculuk yapacaksanız ve tren seyahati gerçekleştireceksiniz kesinlikle bu trenlerle seyahat etmenizi öneriyorum.

Misal Lviv’den Kiev’e gideceksiniz, yataklı bir gece treniyle o gece otele, eve para vermez; trende uyursunuz. Yataklı trende uyumak gibisi yok! Ukrayna yataklı trenlerinde 4 çeşit vagon vardır, bunlar da:


De Luxe / 1-cl. sleeper (1.sınıf 2 kişilik):

ukrayna tren yolculuğu yataklı tren

2 kişilik kompartımanların(oda) olduğu, en rahat ama en pahalı vagondur. Mahremiyete ve rahatınıza önem veriyorsanız bunu seçin. 2 kişilik otel odası gibi düşünebilirsiniz.


Compartment / 2-cl. sleeper (2.sınıf 4 kişilik)

ukrayna yataklı tren yolculuğu

4 kişilik(solda altlı üstlü 2 kişi sağda altlı üstlü 2 kişi) kompartımanların olduğu vagon. Biraz daha ekonomik olsun isterseniz bunu seçebilirsiniz.  2 ranzalı, 4 kişilik bir hostel odası gibi düşünebilirsiniz.


Berth / 3-cl. sleeper (Kapısız, 54 kişilik vagon)

ukrayna ucuz tren bileti

Genelde öğrencilerin ya da backpacker(sırt çantalı) turistlerin tercihi olan bu sınıf en ucuz vagondur.

Vagonda karşılıklı 2 ranza ve 2 kişilik yataklar bulunur. Ranzalı, 54 kişilik bir hostel yatakhanesi gibi düşünebilirsiniz.


Ukrayna’da Hızlı Trenler

ukrayna'da hızlı tren

Aceleniz var, ya da yataklı trende yer bulamadınız mı? İşte o zaman hızlı trenleri tercih edebilirsiniz. Hızlı trenler bizdekilerle neredeyse aynı. Özellikle EURO 2012’den sonra bir çok şehir birbirine hızlı trenlerle bağlandı.

Hızlı trenlerde yatak bulunmuyor sadece koltuklar var. Bunlar da bizdeki gibi gibi 1st class(business) ve 2st class(economic) olarak 2’ye ayrılıyor. Aralarında gözle görülür bir fark yok, 2.sınıftan yerinizi ayırtabilirsiniz.

 • Kiev Lviv arası hızlı tren ne kadar sürüyor derseniz 5-7 saat arası sürüyor.
 • Lviv Odessa arası hızlı tren seferi yok fakat Odessa Kiev arası hızlı tren seferleri var.

Ukrayna’ya kadar gittiyseniz hızlı trene binmenizi tavsiye etmem. Kesinlikle yataklı bir gece treniyle yolculuk yapmalısınız.


Ukrayna’da Tren Yolculuğu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Tren istasyonuna gitmeden önce Ukrayna tren biletinizdeki bilgileri gözden geçirin. Tren numarası, tam kalkış saati vs.
 • Eğer treni bulmakta sıkıntı çekerseniz, özellikle gençlerden birine ya da polislere vs. biletinizi gösterip yardım isteyebilirsiniz. Biz Lviv’de Yaremche treni için yardım istediğimizde istasyonun kapısından kompartımanımıza kadar götürmüşlerdi 
 • Mail adresinizde gelen QR kodlu biletlerin çıktısını mutlaka alın, trene binerken görevli belgeyi isteyip cihazına okutuyor.
 • Kompartımanlarda yani odalarda priz yok fakat koridorlarda var.
 • Ukrayna trenlerinin herhangi bir yerinde sigara içilmiyor  Sadece büyük şehirlerde 15 dk.lığına mola veriyor, görevliden onay alıp sigara içmeye inebilirsiniz.
 • Odalara genellikle su koyuyorlar ama siz yine de yanınızda yiyecek ve içecek alın.
 • Trende alkol sözde yasak ama kimsenin taktığı yok, hatta garlarda seyyar satıcılar kokteyl, vodka, bira falan satıyorlar. Keyfinize bakın 
Biz hazırlıkları çok önceden yapmıştık. Şampanya patlayışının treni inletmesi hariç.
 • Tren harekete geçmeden önce çook sıcak olacaktır, hemen küfretmeye başlamayın harekete geçince serinleyecek üşüyeceksiniz 
 • Tren istasyonuna hareketten 30 dk önce gitmeye dikkat edin.
 • Tren bileti alırken çay kahve vs. işaretlediyseniz görevli getirecektir, getirmezse unutmuştur siz isteyin.

Ukrayna Trenlerinde Hijyen ve Temizlik

Başta benim de bu konuda soru işaretlerim vardı fakat ilk yolculuğumdan sonra tüm soru işaretlerim gitti. Kompartımanlarınız gayet temiz oluyor.

Zaten odaya girdiğinizde temiz çarşafbattaniye, 2 adet havlu ve yastığınız odada sizi bekliyor oluyor. Size de yatağınızı yapıp keyfinize bakmak kalıyor  Yerler de temiz fakat yalın ayak yürüyebilecek kadar değil, trende rahat edebilmek için yanınıza terlik almanızı öneririm.


Ukrayna Trenlerinde Tuvaletlerin Durumu

ukrayna tren tuvaleti
Temsili bir tren tuvaleti.

Burda gayet açık ve net konuşacağım. Ukrayna trenlerinde tuvaletler berbat durumda değil, bir trenden beklenecek düzeyde. Hatta yeniden dizayn edilmiş trenlere denk gelirseniz evinizdeki banyodan temiz olduğuna bile şahit olabilirsiniz ama en kötü ihtimale hazır olmamız lazım.

Genellikle her vagonda 2 adet tuvalet oluyor. Bunların içinde de klozet ve lavabo bulunuyor. Şahsen söylemem gerekirse ben bi erkek olarak çok sıkıntı çekmedim ama kadınlar için pek iç açıcı değil diyebilirim. İşte açık konuşacağımız yere geliyoruz, büyük tuvaletinizi trene binmeden önce mutlaka halledin, sonra acı çekmeyin.


Ukrayna’da Tren Yolculuğu Yapmak Güvenli Midir?

Bugüne kadar onlarca kez Ukrayna’da tren seyahati gerçekleştirdim ve başıma hiçbir şey gelmedi. Zaten trene binince anlayacaksınız ki herkes kendi derdinde ve herkes gideceği yere varmayı bekliyor. Kimsenin “hmm şunun telefonunu çalayım, şunun bavulunu çalayım” gibi bir derdi yok.

Eğer ki bu konuda çok takıntılıysanız: Tren biletinizi alırken 2 kişilik odalardan seçin ve uyurken kapınızı kitleyip keyfinize bakın  Zaten 2 kişilik odaların olduğu vagonlarda genellikle turistler seyahat ediyor. Defalarca sarjımı, powerbanklerimi koridorda sarja bıraktım başına hiçbir şey gelmedi. Ama kötü insanlar her yerde var ve bu biraz da şansa kalmış.


Ya İneceğim Yeri Kaçırırsam?

Böyle bi durum imkansız aslında. Trendeki görevli sizden biletinizin çıktısını alırken zaten sizi ne zaman uyarması gerektiğini de not alıyor.

Misal Lviv Kiev arası tren yolculuğu yapıyoruz ve sabah 7’de Kiev’de inmeniz gerekiyor. Vagon görevlisi 40 dk önceden gelip sizi uyandırıyor. Siz de yatağınızı toplayıp, hazırlanıp ineceğiniz istasyonu beklemeye koyuluyorsunuz.


Ukrayna’da Tren Yolculuğu Kaç Saat Sürer?

Ukrayna’da tren süreleri trenden trene, iklim koşullarına göre değişir fakat gelin başlıca tren seyahatlerinin ortalama ne kadar sürdüğüne bakalım.

 • Lviv Kiev treni kaç saat?  Hızlı trenle 5-7 saat arası, normal trenlerle seçiminize göre 6-15 saat arası sürüyor.
 • Kiev Lviv treni kaç saat? Yine aynı şekilde.
 • Lviv Odessa treni kaç saat? Tren seçiminize göre 10-11 saat sürüyor.
 • Odessa Lviv treni kaç saat? Tren seçiminize göre 10-12,5 saat sürüyor.
 • Kiev Odessa treni kaç saat? Hızlı trenle ortalama 7 saat, normal trenlerle seçiminize göre 7-13 saat sürüyor.
 • Odessa Kiev treni kaç saat? Hızlı trenle ortalama 7 saat, normal trenlerle seçiminize göre 9-13 saat sürüyor.
 • Lviv Kharkiv treni kaç saat? Tren seçiminize göre 13 saat ya da 24 saat sürüyor.
 • Kharkiv Lviv treni kaç saat? Yine aynı şekilde.

Ukrayna Tren Bileti Nasıl Alınır?

Ukrayna tren biletini isterseniz internetten, isterseniz gar gişesinden alabiliyorsunuz. Fakat gişeden almanızı kesinlikle önermiyorum, görevlilerle anlaşmak çok zor. Ki büyük ihtimalle gişede iyi yerlerden bilet kalmamış olacaktır.

Ukrayna’da tren biletleri genelde 45 ya da 30 gün öncesinden satışa sunuluyor. Özellikle 2 kişilik kompartımanlar çok çabuk tükeniyor. Çabuk davranmakta fayda var.

Gelin şimdi örnek olması adına Lviv Kiev arası tren bileti alalım. Tarih için ben temsili olarak bu yazıyı yazdığım tarihten 25 gün sonrasını seçiyorum.

*Resimlerin üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz.


Adım Adım Ukrayna Tren Bileti Nasıl Alınır ?

 • Bilet almak için öncelikle https://booking.uz.gov.ua/en/ sitesine gidiyoruz.
 • From kısmına LvivTo kısmına Kyiv seçiyoruz. Tarihi AY/GÜN/YIL olacak şekilde 12.1.2018 seçiyoruz.
Rotamızı ve tarihlerimizi seçtik.
 • Search from trains“e tıklıyoruz ve trenlerimiz aşağıda sıralanmaya başlıyor.
İngilizce terimler ve açıklamaları:

 • Koltuk kısmında L,C,B harflerinin olduğu trenler yataklı trenleri(L:Birinci sınıf, C:2.sınıf, B:3.sınıf), S1,S2 terimlerinin olduğu trenler hızlı trenleri belirtir. Hızlı trenlerin en başında IC veya IC+ (Intercity) simgesi de olur.
 • Biz tren biletimizi yataklı trenden alacağımız için rastgele bir yataklı trenden L yani 1.sınıf 2 kişilik kompartıman seçiyorum.
Terimler ve anlamları.

 • Daha sonra boş yatakları görüyoruz. Mavi ince çizgilerle ayrılan yerler sizin odanızı gösteriyor. Misal 13 ve 14 aynı odada. Biz de 13 ve 14 numaralı yatakları seçelim, yanlışlık yapıp farklı odalarda kalmayalım. Bu hataya düşen çok var.

Koyu gri dolu yatakları, mavi yerler müsait yatakları, kırmızı ise bizim seçmiş olduğumuz yatakları gösterir.


 • Sayfanın hemen aşağısında seçtiğimiz yatakları ve toplam fiyatı görüyoruz. Order Tickets‘a tıklayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.
Ukrayna tren bileti 5.adım

 • Sonraki adımda yolcuların isim ve soy isimlerini doğru bir şekilde girip, temiz çarşaf-yorgan vs. isteyip istemediğimizi, çay-kahve vs. isteyip istemediğimizi seçiyoruz.
ı,ş,ğ,ç gibi Türkçe karakter kullanmayın. İngilizce karakter kullanın.
 • Add to Card‘a tıkladıktan sonra çıkan sayfada bilgileri son kez kontrol ediyoruz. Bineceğimiz istasyonu, varacağımız istasyonu görüyoruz. Toplam ücreti görüyoruz ve Pay‘e tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra size daha sonra biletleri mail olarak gönderebilmek için mini bir pencere çıkıyor. Buraya mal adresimizi girip, şartları kabul ediyorum kutucuğunu işaretleyip tekrar Pay diyoruz.
 • Ve son aşamaya geçiyoruz. Klasik olarak kart numaramızı, son kullanım tarihini ve güvenlik kodunu girip ilerliyoruz veee biletlerimiz hazır 
Son aşama.

1- UAH cinsinden yani Grivna cinsinden gösterilen ücreti bankanız otomatik olarak TL’ye çevirip çekiyor.
2- Eğer 2 kişilik odada yer kalmadıysa ve siz 2 kişi olarak gitmek istiyorsanız 4 kişilik bir kompartımanın 4 yatağını da satın alabilirsiniz.
3- 2.sınıf ve 3. sınıf biletleri için de aynı işlemleri uyguluyoruz.
4- Tren biletinizi 4 kişilik vagondan alacaksanız ve 2 kişiyseniz tavsiyem kesinlikle alttaki yatakları seçin. Böylece hem altlı üstlü olmazsınız, hem de rahatça yolu izleye izleye gidersiniz.


Ukrayna Tren Biletindeki Terimler Ne Anlama Geliyor?

Ukrayna tren biletindeki terimlerin en önemli olanları:

 • Trenimizin tam kalkış saati.
 • Hangi perona geldiğini anlayabilmemiz için: Tren Numarası.
 • Trenimizi bulduktan sonra: Vagon Numarası.
 • Vagonu bulduktan sonra ise: Yatak Numarası
Çayları beğenmeyip tuvalete dökmeye giderken görevliye yakalanıp geri dönen ben. Ve çayların ikisini de içmek zorunda kalan ben…

Umuyorum ki bu rehberle beraber Ukrayna’da şehirler arası tren yolculuğu hakkında soru işaretlerinizi gidermişimdir. Belki Doğu Ekspresi yapamıyoruz, bilet bulamıyoruz ama Ukrayna’da bir doğu ekspressi alternatifi yaşayabiliriz.

Ben bugüne kadar Lviv-Odessa arası, Odessa Lviv arası, Kiev Lviv arası, Lviv Kiev arası, Kiev- Odessa arası, Lviv Ivan Frankivsk arası, Ivan Frankivsk Yaremche arası ve Yaremche Kiev arası olmak üzere defalarca Ukrayna’da tren kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım. Sizlere de kesinlikle bu güzel seyahati öneriyorum.


Booking.com

16 Yorum

 • Alara Kozan

  Yazım diline ve özellikle çektiğin fotoğraflara bayıldım. Bu konu hakkındaki en bilgilendirici yazı bu olmuş bence. Sana da bayılıyoriii :*

 • funnyumut

  Emre ,yazılarının bir kısmını okudum . ne kadar çok emek sarfetmişsin ortada . Çok ayrıntılı anlatmışsın . . Ben de böyle yazılar çıkardım .Kolay bir iş değil bilirim . Sana başarıların devamını diliyorum .

  • Anonim

   Kolay değil gerçekten ama bilgi de paylaşınca güzel 🙂 Çok teşekkür ederim bu arada, size de başarılar 🙂

 • hasangmx

  Diğer kaynaklara göre çok daha yol gösterici olmuş… özellikle bileti nasıl adım adım alacağımızı göstermen çok düşüncelice olmuş. Teşekkürler bilgiler için

 • Oğuz

  Kardeşim bu güzel ve ayrıntılı yazın için çok tşk. Çok makbule geçti. Emegine sağlık.

 • hamdi

  Dostum, Kiev’e bir haftalık seyahat planı yaptık. Dönüş için ise Moldova’ya tren ya da otobüs bileti almayı düşünüyoruz. Ama malumunuz son dönemde Ukrayna’ya giriş yaparken sorun yaşayan çokça insanın hikayesini duyduğumuz için, bu bizi tedirgin ediyor. Sence uçak bileti almamış olmamız bize sıkıntı yaratır mı? Fikrini paylaşırsan çok sevinirim.

  • ekanik

   Merhaba. Evet şu an her türlü şeyi bahane etme ihtimalleri var. Dönüş biletiniz olmaması da “deport” için bir ihtimal olabilir, ya da hiç bir şey sormadan geçişinize izin verebilirler. Tamamen denk geldiğiniz havaalanı polisinin insiyatifine kalmış bir durum..

 • busra

  merhabalar. Yazı için teşekkürler çok bilgilendirici olmuş. Fakat şu an ben 1 ay sonrasına dahi bilet baksam çok pahalı fiyatlar gösteriyor. 2 kişilik 1.sınıf yataklı oda 600 lira gibi bir fiyata geliyor. 4 kişilik yataklı da aynı. Hepsi pahalı.Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

 • Adem ydn

  Ukrayna dan Türkiye ye trenle gelmek mumkun mu mumkunse fiyatlarini nasil ogreniriz ve pahalimidir mumkun degil se en ucuz turkiye’ye gels yolu nelerdir anlattiklarin için de teşekkür ederim

 • sadi

  uçağımız kharkiv iniş ve kalkışlı. 10 günümüz var ve kiev, odessa şehirlerine de gitmek istiyoruz. Trenle nasıl bir güzergah uygun(mantıklı) olur acaba?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: