Genel Bilgiler,  Mısır

3 Adımda Mısır Vizesi Nasıl Alınır ? Mısır Vizesi Ne Kadar Zamanda Çıkıyor? Güncel 2019

Dünyanın sayılı tarihlerinden birine sahip, mistik gizemlerle dolu ülke Mısır’a gitmeye karar verdik. Şimdi karşımızda en zor kısım var. Uçak biletlerini yakmadan, stres olup vazgeçmeden Mısır vizesi nasıl alınır?  Bu yazıda Mısır vizesi nasıl alınır, İstanbul ve Ankara konsoloslukları’nda vize işlemleri nasıl ilerler, 45 yaş üstü için kapıda Mısır Vizesi ve Mısır vizesi için gerekli evraklar ve vize ücreti ne kadardır? Mısır vizesi ne kadar sürede çıkıyor gibi sorularınızı adım adım yanıtlayacağım.

DSCF3074
Vize aşamasındaki tüm uğraşların sonucu. Mutlu son!

Kısaca Mısır Vizesi ve Bazı Saçmalıklar

Günümüzde biz Türk vatandaşları için en zor alınan vizelerden biri Mısır Vizesi. Hiç vermeseler anlarım fakat “biraz süründürürüz öyle veriririz” kafasındalar. Bunda iki ülke arasındaki politik gerilimlerin payı var(Tamamen hükümetler arası bi sorun, halk Türk’lere o gözle bakmıyor.) 

Dolayısıyla Mısır Vizesi alabilmek için çok önceden başvuruda bulunmak, sürüyle belge toplamak vs. gerekiyor. Hele ki kısıtlı bir zamanda yaptıysak başvurumuzu, acaba uçak bileti, otel rezervasyonlarım yanacak mı soruları da üstüne ekleniyor.

Mısır Ankara Konsolosluğunda İşlemler
Ankara Mısır Büyükelçiliği'nde sıramı beklerken 🙂

Hangi Pasaportlar Vize Başvuru Yapmalı

 • Yeşil Pasaport: Eğer yeşil pasaportunuz varsa, kafanız da rahat demektir. Vize başvurusu vs. yapmanıza gerek yok. Uçak biletinizi alıp, uçağa atlayıp Mısır’da buluyorsunuz kendinizi. 
 • Bordo Pasaport: Bordo pasaport sahipleri Mısır’a seyahat edebilmek için vize başvurusu yapmak durumunda. Ayrıca pasaportunuzun seyahat tarihinden önce 90 gün daha geçerli olması lazım, ben sırf bu yüzden yeni pasaport çıkarmak durumunda kaldım.
 • 17 yaş altı ve 45 Yaş Üstü Bordo Pasaportlular: Ağustos 2019’dan itibaren vize başvurularını Mısır Konsolosluklarından yapmaları gerekiyor. Vizeler genellikle 3-4 gün içinde çıkıyor.  

1. Adım: Evrakların Toplanması Ve Başvuru Aşaması

Aşağıda Mısır vizesi başvuru için gerekli evrakların tümünü sıraladım. Başvuru formu, dilekçe, iş yeri dilekçesi gibi evrakların örneklerini buradan indirebilirsiniz. Başvuru evraklarını topladıktan sonra İstanbul ya da Ankara’daki Mısır Konsolosluğu’ndan başvurunuzu hafta içi 09:30 / 11.45 saatleri arasında yapıyorsunuz. Gerekli evrakları sizden teslim alıp, pasaportunuzu geri verip onlardan haber beklemek üzere işleminizi sonlandırıyorlar.

Burada en çok sorulan soru ise uçak bileti işini nasıl halledeceğimiz. Çünkü eğer ki gerekli süre içinde vize çıkmaz ise biletlerimizin yanma ihtimali var. Bu yüzden benim tavsiyem uçak biletinizi “Tarihi Değiştirilebilir” şekilde almanızdır. Baktınız ki sizin tarihlerinizde vize çıkmıyor, uçağı ertelersiniz. Otel rezervasyonlarınızı da yine Booking.com üzerinden ücretsiz iptal edilebilen otellerden rezervasyon yapabilirsiniz.

Mısır vizesine başvurmadan önce toplamamız gereken evraklar:

 • Kimliğinizin aslı ve 2 adet önlü arkalı fotokopisi(renkli)
 • Pasaportun aslı (9 ay geçerliliği bulunmalı)
 • Pasaportun ön yüzünün 2 adet fotokopisi(renkli)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (birini önceden vize başvuru formundaki bölgeye yapıştırabilirsiniz)
 • Mısır’a seyahat tarihlerinizi (giriş ve çıkış tarihleri) ve Mısır’a gitme amacınızı belirten İngilizce yazılmış bir form.
 • Bilgilerinizi doldurduğunuz Vize Müracaat Formu (İngilizce doldurulmalı)
 • Öğrenci iseniz öğrenci belgeniz.
 • Otel ve uçak rezervasyonlarınız. 
 • Eğer iş yerinizi referans gösterip gitmek istiyorsanız ya da bir aracı kurum aracılığıyla gidecekseniz, antetli kağıda ıslak imzalı, kaşeli bir dilekçe. (Ek’te bulabilirsiniz.)

2. Adım: Başvuru Sonucunun Açıklanması Ve Pasaport Teslimi

Topladığımız evraklarla birlikte başvurunuzu yaptınız. Peki Mısır Vizesi ne kadar zamanda çıkıyor? Başvuru sonucunuzun açıklanması 20 gün de sürebiliyor 2-3 ay da sürebiliyor. Ortalama bir süre söylemem gerekirse 2 ay diyebilirim fakat bu sadece benim tahminim. Ben uçuş tarihimden tam 50 gün önce başvuruda bulunmuştum. Uçuşa 25 gün kala vizem elimdeydi, yani benim işlemim yaklaşık 25 gün falan sürmüştü.

Vize başvurunuz onaylandığında telefon ya da e-mail’le size haber verip, pasaportunuzla beraber belirttikleri tarihte elçiliğe/konsolosluğa gelmenizi istiyorlar. Gidip pasaportunuzu teslim ediyorsunuz ve size tekrar geldiğinizde getirmenizi istedikleri bir kağıt veriyorlar. Bu kağıdı sakın kaybetmeyin. Yaklaşık 1 hafta içinde pasaportunuza vizenizi yapıştırıp verdikleri kağıtla beraber gelip almanızı istiyorlar. 

3. Adım: Vizesi Basılmış Pasaportu Geri Alma

mısır vizesi ne kadar zamanda çıkar
Veee mutlu son 🙂

Mısır Vize başvurumuz kabul edildi, pasaportu teslim ettik ve bize tekrar gelmemiz için birkaç gün sonrasına saat 15:00/15:30 saatleri arasına gün verdiler. Belirttikleri gün konsolosluğa gidip, gerekli başvuru ücretiyle beraber pasaportumuzu geri alıyoruz.

- Mısır Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

2019 Ekim tarihi itibariyle turistik amaçla vize başvurusu ücreti 170 TL’dir.  Bu ücreti son adımda yani pasaportumuzu vizesiyle beraber teslim almaya gittiğinizde elden ödüyorsunuz. 

Mısır Vizesi Hakkında Çok Sorulanlar

 • Banka hesabımızdaki parayı gösterecek bir belgeye vs. ihtiyaç var mı?

Hayır. Ben de bu bahsedilen banka hesap cüzdanı vs belgelerle gitmiştim fakat görevli gerek yok diyerek geri teslim etmişti.

 • Çalışmıyorum. Vize almam sıkıntı olur mu?

Hayır. Ben de başvurduğum tarihlerde işten yeni çıkmıştım ve hatta öğrenciliğimi de dondurmuştum. Buna rağmen başvuru formunu vs. güzelce doldurup başvurumu yaptım ve 25 gün içinde sonuç aldım.

 • Başvuruyu Ankara’dan ya da İstanbul’dan yapmamız fark eder mi?
Biri diğerinden daha hızlı yapıyor ya da başvurunuzu şurda yapın diye bir şey söyleyemem. Zaten halihazırda şöyle bir kuralları var: Ankara’dan İç Anadolu yakınında ve doğusunda kalan iller başvuru yapabiliyor.
 
 • Vize başvurusu yapmadan önce uçak biletini almalı mıyız?
Eskiden uçak bileti almanız başvuru için mecburiydi. Fakat artık uçak bileti alıp gidenlere konsolosluk çalışanları “keşke biletinizi almasaydınız. Sadece rezervasyon yapsaydınız. Ne kadar sürede çıkacağı belli olmuyor” diyorlarmış. Dolayısıyla risk almak istemiyorsanız ya “değişim yapabileceğiniz” uçak bileti alın ya da dedikleri gibi sadece rezervasyon yapıp rezervasyon belgesiyle başvurun.
 
 • Başvuru onay bilgisini telefonla mı veriyorlar mail yoluyla mı?

Bu da değişken bir konu. Misal beni cep telefonu numaramdan arayıp haber vermişlerdi şu gün pasaportla beraber gel diye. Fakat bazılarına da mail atıyorlarmış.

Mısır'da Bugüne Özel İndirime Giren Oteller

Bunlar dışında Mısır Vizesi‘yle ilgili aklınıza takılan sorular için yazıya yorum bırakabilirsiniz. Bu yazıdakiler benim tecrübelerim ve ek olarak yaptığım araştırmalar sonucunda elde ettiğim bilgilerdir. Siz de sadece bu yazıya güvenmekle kalmayıp iyice araştırın derim. Ben yazıyı sürekli güncel tutmaya çalışacağım fakat ani değişiklikler için bol bol google’layın derim.

3 Yorum

 • Yetkin

  Geçtiğimiz üç yıl boyunca ortalama bir ay sürede vizem çıktı ama bu sene 50 gün oldu(19 kasım başvuru) ses yok geçtiğimiz yıllara dayanarak bu yıl için 5 marta uçak biletimi almıştım umarım yanmadan gidebilirim..

 • Engin

  Biz eşimle memuruz turistik amaçlı gideceğiz yinede kurumdan belge mi gerekli? Ben polis memuruyum. Kurum görev belgesi verebiliyor bize ancak özellikle Mısır için kurum bir belge mi vermesi gerekli anlayamadık onu?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: