Genel Bilgiler,  Mısır,  Şarm El Şeyh,  Seyahatlerim,  Seyahatlerim

Mısır Gezi Rehberi – Mutlaka Bilmeniz Gereken 12 Konu

Mısır: Bugüne dek bulunduğum ülkeler arasından beni en çok etkileyen, aklımdan bir saniye çıkmayan muazzam ülke. Bizim Mısır hikayemiz Pegasus’un kampanyası sayesinde gidiş+dönüş bedava uçak bileti kazanmamızla başladı. Küçüklüğümüzden beri hayalimiz olan Mısır’ı bir turist gibi gezmekten ziyade, yaşama şansımız da oldu. Ben de bu yazıda size Mısır’a gitmeden önce bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalışacağım. Mısır’a nasıl gidilir, ne kadar harcanır, Mısır vizesi nasıl alınır, Mısır gezi rotası nasıl olmalı ve kaç gün kalınır? Mısır güvenli mi, temiz mi, Mısır’da nerede kalınır, Mısır’da ne yenir, yemeden dönmemeniz gereken şeyler, Mısır’da şehir içi – şehirlerarası ulaşım nasıl olur hepsini bir bir anlatacağım. Hazırsak başlayalım 🙂

1 - Mısır Hakkında Kısa Kısa

Firavunlar döneminden beri bir çok kültürün kesişme noktası Mısır’da yaklaşık 100 Milyon insan yaşıyor. Nil Nehri‘nin hayat verdiği Mısır’ın yüz ölçümü Türkiye’den %30 daha geniş de olsa verimli toprakları sadece Nil çevresinde yer aldığı için bir karış toprağa bile çok değer veriyorlar.

Eskiden bir tarım ülkesi olan Mısır, artık tümüyle turizme yönlenmiş durumda ve ekonominin lokomotifi olarak da turizmi görüyorlar. Dolayısıyla turizme ve turiste verilen önem çok ciddi boyutlarda. Gerek piramitleri, binlerce yıllık tapınaklarıyla gerekse dünyanın en güzel su altı yaşamlarından birine ev sahipliği yapan Kızıldeniz kıyı şeridi şehirleriyle…

2 - Mısır'a Nasıl Gidilir? Ulaşım ve Vize

Mısır’a gitmek için her şeyden önce Mısır vizesi almamız gerekiyor. Biraz zorlu bir süreç de olsa bu muazzam ülkeye vardığınızda “her şeye değermiş” diyorsunuz. Mısır vizesi nasıl alınır diyorsanız adım adım anlattığım bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Mısır’a gitmenin en mantıklı yolu tabii ki uçak yolculuğu. Türk Havayolları ve Pegasus’un Mısır’ın bir çok şehrine seferleri var. Yolculuk ise yaklaşık 2 saat sürüyor. Pegasus’un uçak biletleri genelde daha ucuz oluyor. Hele ki kampanya döneminde yakalarsanız Mısır uçak biletinizi çok daha ucuza da getirebilirsiniz.

3 - Mısır'a Ne Zaman Gidilir?

Mısır hava durumunu şöyle anlatmak isterim. Biz gittiğimizde şort-tişört gezip, havuzdan denizden çıkmıyorken sohbet ettiğimiz Mısırlılar o dönemlerin en soğuk aylar olduğunu, onlar için kış sayıldığını söylüyorlardı. Ve bu sırada Eskişehir kar altındaydı 🙂

Kısacası Mısır’da senenin 12 ayı havalar oldukça sıcak. Haziran – Temmuz ve Ağustos aylarında 45 dereceleri görebilirken, onun dışında kalan aylarda dilediğinizce gezip, hem Mısır tarihine hem de denize, kuma, güneşe doyabilirsiniz. 

4 - Mısır Gezi Rotası Nasıl ve Kaç Gün Olmalı

Bu tabii ki sizin seyahat tarzınıza ve ayırabildiğiniz zamana göre değişir. Fakat vaktiniz ve bütçeniz varsa Mısır gezi rotanızı ve süresini olabildiğince uzatın derim. 

Kendi rotamı ve zamanlamasını paylaşmam gerekirse:

 • 1-2-3 Mart Şarm El Şeyh (Uçak Varış)
 • 4-5-6 Mart Dahab
 • 7-8-9-10 Mart Kahire
 • 11-12 Mart Luxor
 • 13-14 Mart Aswan
 • 15-16-17 Mart Hurgada (Uçak Kalkış)

şeklindeydi. İskenderiye’ye de gitmek istiyorduk fakat planların çok sıkışmasını istemediğimiz için bir sonrakine ertelemiştik. Ve şimdiki aklım olsa şöyle bir değişiklik yapardım. Hurgada’yı plandan çıkarıp Şarm El Şeyh’e ve Kahire’ye daha fazla zaman ayırırdım.

 

mısır gezi rotası
Bizim Mısır gezi rotamız bu şekildeydi. Siz de Google Maps kullanarak kendinize rota çizebilirsiniz.

5 - Mısır Ekonomisi ve Halkın Alım Gücü

mısır halkı

Mısır para birimi Mısır Pound’u(EGP) Türk Lirası karşısında değerini kaybetmiş bir para birimidir. Benim gittiğim tarihlerde 1 TL=3 EGP‘ye denk geliyordu. Son dönemlerde yaşadıkları sıkıntılardan dolayı da halk fakirleşmiş durumda. Ne kadar üzücü olsa da biz gezenler için bu durumun bir avantaj olduğu reddedilemez.

Asgari ücretin 60-70 Dolar civarlarında olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Hatta Hurgada’da kaldığımız yerde çalışan Sallah (ki para biriktirmek için Luxor’dan geliyormuş, çünkü Luxor’da çok çok daha az kazanıyormuş) aylık 600 TL gibi bir ücrete çalıştığını söylüyordu.

6 - Mısır'da Ne Kadar Harcanır? Bütçe Meselesi

Yeri geldi yer mi Türk çocuğu deyip, BİM'e bile gittik :)
Mısır'da bile BİM bulan bir insandan daha iyi kim bütçe yönetebilirmiş 🙂

Parası bol olanın buraları okumasına gerek dahi yok, o yüzden ben kısa kısa “bizim yaptığımız tarzda” bolca gezip tozup, mantıklı şekilde para harcayacak şekilde planlanmış Mısır gezisi bütçesinden bahsedeceğim. Özet olarak ise biz yanımıza uçak bileti ve konaklama ücretleri hariç olmak üzere 600 Dolar almıştık. 100 Dolar falan da artmıştı…

Yeme İçme: Biz genelde gün içinde otelimizde vs. kahvaltı varsa kahvaltımızı yaparak, dışarıda mutlaka 1-2 öğün restoranda vs. yiyerek arada sırada da sokak yemeklerinden yiyerek takılıyorduk. Dahab’da masayı donatıp 45 Lira, Kahire’de Nil Nehri kenarında bir gemi rostorana oturup 70 Lira ödüyorduk. Yediğimiz en pahalı yemek, Kahire’nin en eski Falafelcilerinden birinde 3 adet Falafel+ 2 Et yemeği + Pilav + İçecekler kişi başı 72 TL’ydi. Siz düşünün:)

Mısır'da ne yenir
Nil Nehri kıyısında yediğimiz karışık ızgara. İnanalım diye ızgarada getirmişler 🙂

Mısır’da konaklama konusunu ise şu şekilde hallettik. Denize kıyısı olan yerlerde Booking.com‘dan otel tuttuk. Denizden ziyade kültür turizmi olan yerlerde ise airbnb‘den ev tuttuk. Çok lüks yerlerde kalmadan, parasının hakkını veren otellerde ya da airbnb evlerinde kalarak hallettik. Lüks değil dediğime bakmayın siz yine de. Teraslı, havuzlu, çift balkonlu, Nil manzaralı evlerde airbnb kuponu kullanarak gecelik kişi başı 30 TL gibi fiyatlara kaldık.

Mısır’da şehir içi ulaşım için genelde günde 20-30 TL bir harcamamız vardı. Taksi ücretleri çok ucuz. Mısır’da şehirler arası ulaşım fiyatları ise Türkiye’ye çok benzer. Ödediğimiz en yüksek ücret 12 saatlik Dahab-Kahire otobüs yolculuğuna 110 TL’ydi. Ulaşım hakkında detaylı ilgi yazının devamında.

7 - Mısır Güvenli Mi? Temiz Mi?

Mısır kesinlikle abartıldığı gibi kirli, pis ve güvensiz bir ülke değil.

Einstein’ın ne dediğine bakmayıp, önyargılarımızı yıkmakla başlıyoruz işe. Evet, Mısır son derece güvenli bir ülke. Ekonomilerinin lokomotifi turizm olduğu için halk açısından da hükümet açısından da turiste delilercesine önem veriliyor. Başınıza bir şey gelme ihtimali Türkiye’den yüksek değil fakat her yerde turizm polisleri var. Herhangi bi sorun yaşadığınızda onların adını anmanız bile yeterli. Biz sabah, akşam, gece demeden hep sokaklardaydık ve başımıza en ufak bir şey dahi gelmedi. Hırsızlık, taciz, dolandırıcılık vs. çok şanssız olmadığınız sürece başınıza gelmesi çok zor.

Kadınlar açısından ise “uzaylı görmüş gibi” bakmaları hariç hiç bir problem yok. Amaçları rahatsız etmek vs. olmasa da ciddi ciddi uzaylı görmüş gibi bakıyorlar. Bu konuya tekrar değineceğim 🙂

Mısırda temizlik-hijyen konusunun da yine çok abartılmış olduğunu düşünüyorum. Ben de gitmeden önce okuduğum şeylerden sonra kafamda Hindistan falan canlanıyordu resmen. Bilmiyorum biz mi çok polyannayız ama kaldığımız yerler, yemek yediğimiz yerler, maruz kaldığımız her yer bal dök yala olmasa da gayet temizdi. Evet sokaklar vs. Türkiye kadar temiz değil fakat hiç rahatsız olacak derecede bir şey görmedik biz. Sanırım Avrupa’yı 5 yıldızlı otellerde gezip piramitler için yolu Mısır’a düşenlerin abartısı bunlar.

 

8 - Mısır'da Şehiriçi Ve Şehirlerarası Ulaşım

Mısır’da şehir içi ulaşım, pazarlık yaptığınız sürece oldukça ucuz. Hatta UBER olan şehirlerde çok çok daha ucuz ve pazarlığa vs gerek yok. Dünyanın en ucuz taksi yolculuğu yapılan 2.ci ülkesi demem yeterlidir heralde.  

Uber olan şehirler:

 

Mısır’da şehirler arası ulaşım da oldukça basit. Neredeyse her yere otobüsle ulaşabiliyorsunuz.Türkiye’de olduğu gibi tren ulaşımı çok gelişmediği için kara yolu ulaşımına önem vermişler ve otobüsleri de bizimkiler gibi gayet rahat. Mısır’da şehirler arası yolculuklarda belli geçiş noktalarında otobüslere polis/asker girip otobüste kimlik kontrolü yapıyor. Hatta Biz Kahire’ye giderken Süveyş Kanalı Tüneli’nin girişinde gecenin köründe otobüsten indirilip, tekli sıralar halinde dizilip valiz kontrolüne tutulmuştuk. Meksika sınırını geçerken yakalanmış kartel üyeleri gibiydik, baya komik bi andı. Ama onun dışında turist olduğumuzu söyleyince pasaportlarımıza bile bakmıyorlardı. (Geceleri çok soğuk oluyor malum çöl iklimi, bir de şoför klimayı dipliyor bzudolabında seyahat eder gibi gidiyorsunuz. Yanınıza alabilceğiniz en kalın kıyafetleri giyip otobüse binin)

 

Kahire'de otobüsten indirilip, valiz kontrolü yapılmıştı. Bizim valizleri kontrol etmediler bile.

Biz Mısır’da şehirler arası yolculuklarımızın tümünü Go Bus‘la yaptık. Yerellerin kullandığı otobüslerden ziyade, genelde turistler kullanıyor bu firmayı. Kalitesine ise bizim Kamil Koç gibi diyebilirim. Normalde çok daha ucuz olan fiyatlar da böylece Türkiye’deki seviyelere geliyor. Biz otobüs biletlerimizi genelde Mısır’dayken internetten satın aldık, bir kere de direkt gidip Go Bus yazhanesinden satın aldık, komisyon vs yok.

9 - Mısır'da Ne Yenir Ne İçilir? Mısır Yemekleri

Koşariiii 🙂

İşte tüylerimin ürperdiği konuya geldik 🙂 Mısır’da ne yenir? Mısır yemekleri.

Mısır mutfağı benim adıma tek kelimeyle “muazzam”dı. Hem porsiyonlar çok fazla hem de güzelim yemekler o kadar ucuz ki. Fiyatlardan az çok yukarıda bahsettim. Fakat yine de saçma sapan hesaplar ödememeniz adına çok lüks restoranlara oturmanızı önermem. Ki fiyat arttıkça lezzet azalıyor gibi geldi bize. Mesela yediğim en lezzetli şey Kahire’de Khan El Khalili Çarşısı‘nda 1.5 TL’ye yediğim lahmacun benzeri kıyma bombası bir şeydi. En çok hesabı ödediğimiz yerde ise falafeli bile beğenmemiştik.

-Mısır’da yemeden dönmemeniz gereken yemekler:

 • Falafel(ya da Ta’meya)
 • Koushari (Koşari)
 • Fattah
 • Fulukhiya
 • Tahini sos(her şeyin yanına söyleyin bunu)
 • Kofta Kabab (Burdakilere benzemiyor)
 • Ful (Fava Fasulyesi) (bunu iyi yapan yerde yiyin yoksa soğursunuz)
 • Bedevi Çayı

10 - Mısır'da Giyim - Ne giyilir?

Felluca turu sırasında biz. Hava misss, yüzler gülüyor 🙂

Mısır nüfusunun %80 i müslüman ve bizden daha tutucular diyebilirim. Gitmeden önce giyim-kuşam konusunda da çok tutucu olduklarını düşünüyordum fakat turistseniz Mısır’da giyim açısından bir zorunluluğunuz yok. Aslında istediğiniz yerde erkek kadın olun fark etmez şort-tişört vs. gezebilirsiniz. Özellikle Şarm El Şeyh ve Hurgada’da isterseniz bikini mayoyla gezin farketmez. Fakat yerel halkın içine daha çok karışacağınız Kahire, Luxor gibi şehirlerde daha mütevazı giyinmenizi öneririm. 

Özellikle kadınsanız ve uzaylı görmüş bakışlarına maruz kalmak istemiyorsanız (taciz gibi algılamayın gerçekten şaşırıyorlar farklı ten rengi, saç rengi gördüklerinde ve öküzün trene baktığı gibi bakıyorlar.) buna dikkat etmelisiniz. Misal biz Kahire’de yürürken falan Alara’yı görüp şaşırıp, bana “çok şanslısın, kıymetini bil” deyip geçiyorlardı hep. Bi yerden sonra(abartısız 100 kere yaşanmıştır bu) gıcık olmaya da başlamıştım ama yapcak bir şey yok…

11 - En Önemlisi: Mısır'da Pazarlık Konusu

Mısır pazarları
Mısır'ın pazarları inanılmaz güzellikte.

Mısır dediğim gibi her yönden çok ucuz bir ülke. Fakat halk ekonomik sıkıntılar içinde olduğu için ve başlıca gelir kapıları da turistler olduğu için size istisnasız her şeyin 2-3 katı fiyat çekiyorlar. Su alırken, yemek yemeden önce, taksiye binerken her an “önceden” pazarlık yapmanız gerekli. 

Bizim genel olarak taktiğimiz şuydu: Türkiye’de olsam buna ne kadar öderdim deyip ya bi tık azını ya da eş değerini söylüyorduk. Kabul etmeyecek gibi olsalar da siz arkanızı döndüğünüz anda “tamam tamam” deyip kabul ediyorlar. Bir de zaten fiyatını bildiğimiz şeyleri satın alırken hiç fiyat sormadan direkt parasını uzatıyorduk. Bu şekilde belki 1500 Dolar harcayacakken 500 Dolar harcayıp geri dönmüştük.

Çoğu restoran vs. turiste ayrı, Mısırlı’ya ayrı fiyat çekiyor. Hatta menüleri bile farklı. Dolayısıyla yemek yerken bile pazarlık yapmanız gerekli. Fiyatların apaçık belli olduğu, tabelalarda yazan, yerellerin de aynı fiyattan satın aldığını fark ettiğiniz yerlerde pazarlık yapmamalısınız. Misal Tahrir Koşari‘ye gidip pazarlık yaparsanız gülebilirler 🙂 Burada biraz da hislerimize güvenmemiz gerekiyor. 

12 - Mısır'da Tur Satın Almak

Mısır’ın keyfine varabilmeniz için mutlaka sürekli turlara katılmanız gerekiyor. Örneğin: Kısıtlı zamanınız var ve Şarm El Şeyh’ten Kahire’ye gitmek istiyorsunuz. Ya da Şarm El Şeyh’de dalış yapmakDahab’da bedevi gecesine katılmakHurgada’da çölde ATV turu yapmakLuxor’da sıcak hava balonuna binmek.. Her biri için turlar satın almanız gerekiyor.

msısır turlar
Çölde ATV turu yapmadan Mısır'dan dönmek mi?

Bizim düştüğümüz en büyük hata: “Oraya gidince hallederiz ya” diye düşünmüş olmamızdı. Size tur satmaya çalışırken 2-3 katı fiyat çekiyorlar ve belli bir kontenjan olduğu için, Avrupalı turistlere de istedikleri fiyata satabildikleri için fiyatı çok kırmıyorlar. Fiyatı çok kıranlar ise turun içeriğini bozuyordu. Pazarlık için harcadığınız saatler ise cabası.

Misal Bizim Dahab’da satın aldığımız çöl atv’si turu yaklaşık 5-10 kilometrelik, hiçbir içeriği olmayan saçma bir turdu. Fakat Hurgada’da internetten aldığımız turun içinde fiyat çok fark etmemesine rağmen 2 saate yakın çölü ucundan ucuna son hız gezip, muhteşem bir akşam yemeği ve Bedevi gecesi, dans gösterileri dahildi. 

Bunları birebir yaşadıktan sonra turlarımızı internetten, getyourguide sitesinden satın almaya başladık. Yeri geldi asıl fiyata yeri geldi 10-20 TL fazla ödedik fakat keşke en başından beri internetten alsaymışız dedik. Hem turun içeriğini her detayına kadar görüyorsunuz, hem de tur sonunda getyourguide‘a yorum bıraktığınız için sizi memnun etmeye çalışıyorlar. İnternetten turlara bakmak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Mısır'da Bugüne Özel İndirimde Olan Oteller

Mısır Nil Nehri Manzarası
Luxor'da Felluca turu sırasında gün batımı.

Mısır hakkında yazabileceğin en geniş kapsamlı ve özet bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştım. Gitmeden önce aklımda bulunan tüm soru işaretlerinin cevaplarını bulduktan sonra sizle paylaşmam da bir görevdi benim için. Mısır’a nasıl gidilir, Mısır’da nerede kalınır, otel airbnb, Mısır güvenli mi, Mısır’da ne yenir ne içilir, Mısır güvenli mi, Mısır’da ne giyilir, Mısır’a ne zaman gidilir, hava durumu yıl genelinde nasıl seyrediyor, Mısır’da şehir içi şehirler arası ulaşım, otobüs firmaları hakkında tek tek tüm bilgilerimi sizle paylaştım. Eğer ki hala sorunuz varsa mutlaka ama mutlaka yorum olarak belirtin. Bu konular dışında belki de aklımdan çıkmış bazı konuları da böylece hem size hem de  hu yazıyı okuyacak diğer kişilere cevaplamış olurum. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

3 Yorum

 • ayse

  Merhaba
  Dili çok sınırlı olan biri ülkede rahat gezebilir mi yoksa turla gitmeyi mi tercih etmeli?
  Araştırdığım zaman turlar çok pahalı gözüküyor o yüzden bireysel gitmek istiyorum.

  • ekanik

   Arapça’ya gerek kalmaz herkes ingilizce biliyor. Ama az da olsa İngilizceniz olursa çok daha rahat edersiniz. Ya da google translate vs kullanabilirsiniz ama yorucu olabilir tabii bi yerden sonra.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: