lviv dim legends
İpuçlarım,  Lviv,  Ukrayna Rehberi

Lviv’de Dopdolu Bir Haftasonu Kaçamağı

Önce Lviv neresi ya, nerede ki dediniz, sonra biraz araştırdınız, birkaç arkadaşınız “Yaa deme. Çok güzel bi yermiş, çok da ucuz.” dedi. Sonra patavatsızın biri “%80’i kadınmış ya ordakilerin ehe ehe” dedi. Neden bunları söyleme gereği duydum? İşte, eğer patavatsız arkadaşa inanarak bu yazıyı bulduysanız bu Lviv gezi rehberi maalesef size göre değil. Bu rehberde gece hayatından çok, Lviv gibi benzersiz bir şehirde kısıtlı zamanda neler yapılır, zamanınızı çöpe atmayacak bir Lviv gezi rotası nasıl çıkarırsınız? Bunu konuşacağız. Lviv’de güne güzel bir kahvaltıyla başlayıp, Lviv’de görülmesi gereken yerler nerelerdir, Lviv’de nerede ne yenirnerede konaklamamız daha ucuz ve mantıklı gibi detaylara yoğunlaşacağız. Yeri gelince tarihin içinde yeri gelince eğlencenin dibinde olacağız. Gönüllü olarak Lviv tur rehberliği yapacağım desem doğru olur 🙂 Hazırsanız başlayalım hadi.

LVİV'DE 2 GÜNLÜK GEZİ ROTASI

araba2

Öncelikle şunu belirterek başlamak isterim. Google’da “Lviv gezilecek yerler” diye arattığınızda karşınıza çıkan bazı yerleri burada görmezseniz şaşırmayın. 2 gün boyunca deliler gibi müze, kilise, şapel gezmenizi istemiyorum. İtalyan Avlusu gibi gereksiz bir yerde zamanınızı harcamanızı istemem misal, emin olun oranın “İtalyan Avlusu abii” olduğunu bilmeseniz görüp “hoş yermiş” der, geçer gidersiniz.

Ya da o çok pahalı et restoranlarını vs. de göremeyebilirsiniz. Çünkü ne kadar 2 günlük bir kaçamak olsa da şehri size hissettirecek yerlere gitmenizi ve Lviv gezi programınızın hakkını vermenizi istiyorum. Pahalı et lokantaları ülkemizde de çokça var 🙂

Lviv'de 1. Gün

Birinci günümüzde yeri geldiğinde tarih, sanat dolup; yeri geldiğinde sincaplar arasında parklarda soluklayıp, Lviv’in eşi benzeri olmayan konsept mekanlarında ve sokaklarda gezinip; en önemlisi de ara vermeden yiyip içmeye odaklanıyoruz 🙂 Lviv gezi programımızın birinci gününe başlayalım.

09:00 - 10:00

Lviv'e Hafif Bir Kahvaltıyla Merhaba

Çukor (yazılışı Tsukor ya da Цукор)’ da güne hafif sayılabilecek, midemizi çok zorlamayacak müthiş bir kahvaltıyla merhaba diyoruz. Güzel bir avlunun içinde, hoş bir ortamda Lviv’in yerlileriyle kahvaltımızı yapıp üstüne o şirin bardaklarda kahvemizi yudumlayıp Lviv rotamıza başlıyoruz.

Lviv gezi rehberi çukor
Çukor’da hafif ama güzel bir kahvaltı ve kahve.

10:00-11:00

İvan Franko Parkı: Lviv’in Parkları Sabah Ayrı Güzel

Lviv parklarıyla meşhurdur. Lviv’in merkezinde, adımınızı atar atmaz kendinizi doğanın içinde bulacağınız bir park hayal edin. Her yazımda ve vlogumda dediğim gibi: Ukrayna’nın parkları bambaşka güzel.

Sabah yürüyüş yapan, köpeklerini gezintiye çıkaran, sokak kedilerini besleyen ve işe yetişmeye çalışan insanları izleyerek “aa sincap mı o, şehrin ortasında hem de?? ” diyerek enerjimizi zirvelere çıkarıyoruz. 

ivan franko parkı lviv
Ivan Franko Parkı

11:00-11:30

Opera Binasının İhtişamına Göz Atın

Lviv gerçekten de dünya’nın sayılı güzel opera binalarından birine ev sahipliği yapıyor. Lviv seyahatinizdebol bol göreceğiniz bu binanın çok önemli bir tarihi var ve çok garip bir hikayeye sahip. Oralara girip çok uzatmayacağım ama dilerseniz burdan detaylıca okuyabilirsiniz.

lviv opera binası

Çok vaktiniz varsa mutlaka içine girmenizi hatta Lviv’de opera izlemenizi öneririm ama çok vaktiniz yoksa dışarıdan inceleyip, karşısında sıralar halinde satranç oynayan amcalara, dedelere şapka çıkartarak dolanalım.

11:30-12:30

Yerel Pazarlara Uğramadan Olmaz: Vernissage

Opera Binası‘nın çok yakınında çeşitli hediyeliklerin, tabloların, el yapımı ev eşyalarının ve kupaların vs. satıldığı Vernissage’ye uğruyoruz. Bu açık hava pazarında hem yerel halkın arasına karışıyoruz hem de çeşit çeşit hediyeler arasında “hangisini alcaaam, hangisini alcaam” diye diye kafaları sıyırıyoruz.

Lviv Vernissage’de çok güzel hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

12:30-14:00

İşte! Şimdi Lviv’deyiz. Rynok Meydanı

Rynok Meydanı için Lviv’in en simge ve en güzel yeri desek yeridir. Abartılı turistik yerlerden çok hoşlanmam ama burası tüm söylenenleri hak ediyor. Birbirinden güzel ve her birinin apayrı hikayesi olan rengarenk, muhteşem mimarili binalar arasında dolanıyoruz.

Binaların arasında kalan avlulara da mutlaka göz atmalısınız. Aslında burda koca bir gün bile geçirilebilir ama burası asıl akşamları güzel o yüzden çok da doymamaya dikkat edelim. Akşam tekrar uğrayacağız.

Rynok Meydanı (Pazar Meydanı)

Karınlar biraz kazındı mı? O zaman Rynok’da dolanırken Bubble Waffle‘a uğrayıp ister tatlı ister tuzlu bir waffle alıp dolanmaya devam ediyoruz. Kesinlikle denemelisiniz!

14:00-15:00

Lviv Handmade Chocolate

Lviv=Konsept mekanlar. Sadece 3-5 günümüzü bile bu birbirinden farklı mekanlarda geçirebiliriz. Lviv Handmade Chocolate‘la birlikte bu mekanlara bir başlangıç yapmış oluyoruz.

Lviv Handmade Chocolate 4-5 katlı, alt katında özel kalıplarda çikolata üretiliyor. Üst katlarda bu çikolatalar gayet uygun sayılabilecek fiyatlarla satılıyor. En üst katta ise bir kafe ve teras var. Eğer oturmak isterseniz mutlaka ama mutlaka bir bardak sıcak çikolata içmenizi (yemenizi desem daha doğru olur) öneririm.

lviv-chocolate-factory-6

15:00-15:30

Lviv Coffee Manufacture

Lviv Coffee Manufacture ve garip sunumları.

Ne zaman bu mekana gitsem Kahpe Bizans’tan aklıma şu replik gelir.

-Bir gün Bizans Kralı İlletyus(Mehmet Ali Erbil) veliaht prensine çok kızar. Onu cezalandırmak için de “Götürün bunu çay ocağına verin! Yerin 300 metre altından çay çıkarsın da aklı başına gelsin!” der.

İşte Lviv Coffee Manufacture da tam olarak bu konsepti işlemiş, sözde mekanın altında bir kahve madeninden kahve çekirdekleri çıkarıp, onları öğüterek çok garip şekillerde sizlere sunuyorlar. Canınız kahve çekiyorsa oturup bir kahve içebilirsiniz, ya da muhteşem kahve kokuları arasında mekanı biraz gezip ayrılabilirsiniz.

15:30-16:30

Puzata Hata: Ukrayna Mutfağına Balıklama Atlayış

Lviv’de ne yenir derseniz her zaman önde gelen seçeneklerden birisi de Puzata Hata‘dır. Ukrayna’nın yerel lezzetleriyle dolu Puzata Hata için aslında Ukrayna’nın Mc Donald’s ı desek yeridir. 

Onlarca yemek arasından istediğinizi tepsinize koyun, kasaya gidip ödeyin ve yemeği mi yesem bu kadar yemeğe ödediğim hesaba mı şaşırsam diye düşüncelere dalıp gidin 🙂

stolovaya-puzata-hata-3445-w1000h800

16:30-17:00

Şimdi Kilise Vakti: Bernardine Church and Monastery

Tripadvisor’a bakıp gidecek olsanız ya da bazı bloglara güvenip giderseniz döndüğünüzde rüyanızda papaz olduğunuzu görebilirsiniz. Ben bundan yana değilim, Lviv gibi bir şehirde çok güzel kiliseler, dini yapılar var evet ama abartmamak gerek. 

Benim gerçekten etkilendiğim, tekrar gittiğimde de mutlaka ziyaret ettiğim dini yapılardan biri Bernardine Church and Monastry. İçeri girdiğinizde altın renginin uyumundan ve içerideki huzurdan etkilenmemeniz imkansız diye düşünüyorum. 

Bernardine Church and Monastry

17:00-17:30

Hikayesiyle Ayrı Güzel: Boim Şapeli

Lviv’de gezilecek yerler listelerinde ilk sıralarda yer alan ve bu yerini de hak eden Boim Şapel’iLviv’in en merkezi yerinde, Rynok yakınında bulunuyor.

Yaklaşık 400 yıl önce Lviv’in en zengin ailesi tarafından ölünce gömülmeleri için yapılan bu şapel, rönesans mimarisinin en güzel eserlerinden biri. Dışından bile incelemek yeter fakat içini de gezmek isterseniz yaz aylarında gitmeniz gerek.

Boim Şapeli Lviv

17:30-18:30

Şimdi Cesaret Zamanı: Mazo Kafe

O kadar kilise gezdik, şapel gezdik. Tarih ve kültür yüklendik. Şimdi o ağır havayı üstümüzden atma vakti. Hayatınızda başka hiçbir yerde yaşayamayacağınız bir tecrübe burada gizli 🙂

Adını Mazoşistliğin isim babasından alan Masoch Cafe‘nin konsepti de tabii ki mazoşizm 🙂 Sürprizi çok kaçırmayayım, eğer içeride ne oluyor ki diyorsanız şu vlogumda neler çektiğime bakabilirsiniz 🙂 Oturun ve bir bira içip kendinize gelin.

mazo iç
Masoch Cafe. Dırırım. Dırırım dırı dırırım.

18:30-19:30

Lviv’in en romantik yeri: Ermeni Sokağı ve Avlusu

Lviv’de senin için en özel yer neresi deseniz, Ermeni Sokağı derim. Hatta şöyle bir şey anlatayım. 

Blog işine girmeden önce buranın adını bile bilmiyordum. Ne turistik bi yer olduğunu ne de özel bi yer olduğunu bilmiyordum. Ama ne zaman Lviv’e gitsem hava kararınca “hadi bizim yerimize gidelim” diyerek bu avluya giderdim. İçeride saatlerce oturup sohbet ederdik. Sonra buranın aslında bize özel olmayan, herkesin bildiği bi yer olduğunu anlayınca bi yandan üzülüp bi yandan da sevinmiştim.

Alın kahvenizi, içeceğinizi avluda oturup Lviv’i ve o görkemli tarihini hissedip sohbetin dibine vurun 🙂

Lviv Ermeni Sokağı, Kilisesi ve Avlusu

19:30-21:00

The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice Address

Yine Lviv’in en konsept mekanlarından olan bu restoranın konsepti de işkence üzerine kurulu. İçeride çeşitli işkence aletlerini görebilir hatta isterseniz deneyebilirsiniz bile 🙂

Hızlıca anlatmak gerekirse, bir zamanlar cellatlık yapan bir abimiz cellatlığı bırakınca et konusundaki ustalığını bu mekanı açıp işleterek gösteriyor. Etleri şöyleydi böyleydi diyemeyeceğim ama mekan ve konsept enfes. İlk akşam yemeğimizi yiyebilmek için en doğru seçenek olabilir. (Rezervasyon yapmak gerekebilir, dikkat.)

Hesabı bile baltayla masaya saplıyorlar 🙂

21:00-22:00

Rynok Meydanı’na Dönüş

Rynok Meydanı’nın tadı en güzel akşamlar çıkar. Sokak lambalarının ışıklarının altında arnavut kaldırımı yollar, sokak müzisyenleri, heykeller, gösteriler, şovlar..

Keyfini çıkara çıkara Rynok Meydanı‘nda dolanın ve meydan üzerindeki ünlü vişne likörcüsünden, kalabalığın arasında mutlaka ama mutlaka bir vişne liköri için.

Drunken Cherry ve vişne likörü. İçtikçe seveceksiniz 🙂

22:00-00:00

Eğlence Zamanı! Beer Theatre (Bira Tiyatrosu)

Lviv bira tiyatrosu ya da Lviv bira fabrikası. Hangisini tercih ederseniz. Yine 3-4 katlı konsept bir mekan burası. En alt katında Pravda biraları üretiliyor, bir üst katta yüzlerce çeşit hediyelik eşya ve biralarsatılıyor. 

Üst katlarda ise benim bugüne kadar denk geldiğim en güzel canlı müzik ve delilercesine eğlenen insanlar yer alıyor. Geceyi sonlandırmak için muhteşem bir seçenek. Çeşit çeşit biralar deneyebilir ve yanında bişeyler atıştırabilirsiniz. Canlı müziğe denk geldiyseniz, sonlarda size tempoya uyum sağlamanız için pet şişe dağıtıyorlar ve tüm mekan delilercesine masalara vurarak tempo tutturuyor.

Lviv Bira Tiyatrosu ve canlı müzik

Lviv'de 2. Gün

Bugün de güne güzel bir kahvaltıyla başlayıp doğanın içinde bir nefes alıp Lviv’in ara sokaklarındakaybolarak, eşsiz mekanlarını gezerek devam ediyoruz.

09:00-10:30

Aradığınız Kahvaltı: Lviv Bachewski

Muhteşem bir binanın içinde yine muhteşem bir bahçe hayal edin. İçeride kuş cıvıltılarının arasında, piyano eşliğinde “AÇIK BÜFE” kahvaltı. Hem de isterseniz şampanya eşliğinde 🙂

Dün güne hafif bir kahvaltıyla başlamıştık, bugün ise hakkını veriyoruz. Bachewski‘de yaklaşık 20 TL gibi bir fiyata unutulmaz bir açık büfe kahvaltıyla güne merhaba diyoruz.

lviv bachewski kahvaltı
Bachewski: Piyano eşliğinde açık büfe kahvaltı.

10:30-14:00

Lviv’e Tepeden Bakın: High Castle

Biraz Lviv merkezden uzaklaşma zamanı. Hem tertemiz bir hava alacağız, hem de doğanın içinde patikalarda kaybolacağız. İsterseniz merkezden yürüyerek 30-40 dk’da ya da UBER’le gidebilirsiniz. 

High Castle Lviv‘in en yüksek noktası ve zirvedeki eşsiz manzara kadar, yukarı çıkarken karşılaşacağınız yollar ve manzaralar da görmeye değer. 

lviv high castle
Karlar altında High Castle’a çıkmaya çalışırken.

14:00-15:00

Potocki Palace

Lviv’i gece hayatından ibaret zannedenleri utandıracak bir yer daha. Lviv sokaklarında yürürken zaten her an tarihe ve sanata doyuyorsunuz ama Potocki Palace Lviv gezisinde yapılacak şeyler arasında en güzel yerlerden birisi.

Zamanında Potocki ailesi adına yaptırılan bu sarayda çok ünlü tablolar ve tarihi eserler yer alıyor. Hem Lviv’in Old Town diyebileceğimiz kısmından biraz uzaklaşmış olacağız hem de Lviv gezisine günlük tarih ve sanat dozunu katmış olacağız.

High Castle‘dan dönüşte UBER kullanmanızı öneririm fakat Potocki Palace‘dan bir sonraki yere yürüyerek gitmenizi öneririrm ki cadde üzerindeki bu manzarayı kaçırmayın 🙂

Potocki Sarayı girişinde karşılaşacağınız manzara.

15:00-16:30

Burger Joint- Acıktık Mı Sanki?

Gezdik tozduk, yol üzerinde atıştırdık durduk ama artık Lviv’de öğle yemeği zamanı. Lviv’in ara sokaklarının birinde canlı müzikler eşliğinde muhteşem bir hamburger yeme vakti geldi bile.

Benim Lviv’de yediğim en güzel hamburger kesinlikle buradakiler. Hem de çook ucuzLviv vlogumdansonra 3 gün ard arda burada yediğini söyleyenler bile oldu 🙂

Burger Joint Lviv

16:30-17:30

Lviv Bit Pazarı’nda Delirmece – Lviv Flea Market

Lviv’in kültür dolu bir şehir, Ukraynalıların da okumaya ve eğitime büyük önem verdiğinin kanıtlarından birisi de burası. Ukrayna’ya zamanında matbaayı getiren İvan Fedorov heykelinin altında kurulan bu bit pazarında eski kitapları, 20-30 yıl öncesinden kalma ünlü grupların plaklarını ve SSCB zamanından kalma kıyafetleri, aksesuarları, armaları vs. bulabilirsiniz. Hem de çok ucuza. 

Lviv gezi rotasında bahsettiğim yerlerin hiçbirine gitmeseniz bile Lviv bit pazarı na mutlaka uğrayın. Ve pazarlık yapmayı es geçmeyin 🙂

Birbirinden güzel plaklar arasında kaybolurken ben.

17:30-18:30

Lviv’in Efsaneler Evi: Lviv Dim Legends

Dim Legends: Lviv rotası ya da Lviv gezi programı oluştururken es geçmememiz gereken, garip konseptli ve hikayeler barındıran bir mekan daha.

Efsaneye göre bu binada bir çatı süpürgecisi yaşarmış. Lviv’in arnavut kaldırımı taşlarını koruyan da, aslan figürlü heykellerini koruyan da, Opera Binası’nın altından geçen nehrin su seviyesini takip eden de bu kahramanımızmış. 

lviv dim legends
Lviv Konsept Mekanlarından Dim Legends’in Çatı Katı
Lviv trafiğine takılmamak için de arabasını çatıya park edermiş kahramanımız. 

Haftanın belli günlerinde mekanın duvarındaki figürler ağızlarından alevler fışkırtarak hareket ediyorlar.

Dim Legends ve diğer efsane Lviv mekanları hakkında detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Dim Legends ve duvardaki figürler.

18:30-20:00

Lviv’i Hissetme Vakti: Old Town Gezisi

Hava kararmaya yakın ya da karardı. Lviv’in işte en güzel saatleri. 

Lviv aslında ikiye ayrılıyor desek yeridir. Yeni yerleşim yerlerinin de olduğu kısım ve orijinalliğini tamamen korumuş olan muhteşem ara sokaklara, avlulara, kafelere sahip Old Town kısmı. 

1.5 saatimizi Old Town kısmında özgürce, dilediğimiz gibi kaybol kaybola geçiriyoruz. Hedicelikçilere uğruyoruz, kahvemizi yudumluyoruz ve nereye çıkacağımızı düşünmeden aklımızdan nereye gitmek geliyorsa oraya gidiyoruz.

Evet bir Lviv gezisi yapıyoruz ve bir rota izliyoruz ama Lviv’in en güzel yanı da o müthiş sokaklarda gezinmek. Bahsettiğim Ermeni Avlusu‘nu da, bir çok yeri de bu şekilde keşfettim. Size de özgürce gezinip dolanmanızı öneririm.

20:00-21:00

Gına Mı Geldi? Lviv Gasova Lampa: Gaz Lambası Müzesi

Bu mekanın konsepti diğerlerinin aksine bir gerçeğe dayanıyor. Gaz lambasının icad edildiği bina şu an bir kafe/bar olarak işletiliyor.

İçerisi kelimenin tek anlamıyla MUHTEŞEM. Mekana girin, merdivenlerden yukarı çıkın Gaz Lambası Müzesi’nin güzelliği karşısında hayran kalın..

Mekanı gezdikten sonra bahçesinde oturup renkli kokteyllerden içmeyi de ihmal etmeyin.

21:00-23:00

Yer Altı Sığınağı’nda Akşam Yemeği: Kryivka Restaurant Lviv

Lviv’in en eşsiz mekanı. Girişi Rynok Caddesi’nde köhne,bakımsız bir binada yer alıyor. Girişinde herhangi bir tabela vs. yok. 

Mekanın sloganı da “Rynok Caddesi’nde Bir Yerlerde!“. Mekanın olduğu binayı buldunuz ve ahşap bir kapı gördünüz. Kapıyı tıklatıyorsunuz ve boynunda vodka şişesi asılı bir asker kapıyı size aralıyor. İçeriye girebilmeniz için ” Parola Ne?” diyor. “Slava Ukraine” derseniz boynuna asılı vodkadan bir shot doldurup size uzatıyor ve sizi içeri alıyor.

Akşam yemeği ve güzel biralarla o eşsiz atmosferde unutulmaz bir akşam yaşıyoruz. Kryivka hakkında daha çok bilgi almak isterseniz buraya bakabilirsiniz. 

792-kryivka
Lviv Yer Altı Sığınağı – Kryivka Restoran.

23:00- Ve Hüzünlü Son

2 gün boyunca unutulmaz bir seyahat yaşadık, artık hüzünlü saatler. Kryivka şaşkınlığımız bile daha geçmedi ve içimizi bir hüzün kapladı. Rynok Meydanı‘nın ortasında “dönmek istemiyorum, tekrar geleceğim” düşünceleri içinde dolanıp bir sonraki seyahatinizin planını yaparak, Rynok‘daki süs havuzunun başında oturup kendinize söz veriyorsunuz.

VE SON 🙂

Lviv'de Bugüne Özel İndirimde Olan Oteller

[instagram-feed]

5 Yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: