kiev gezilecek yerler parklar
Kiev,  Ukrayna,  Ukrayna Rehberi

Kiev Gezi Rehberi – Kiev’de Mutlaka Gezmeniz Gereken 10 Yer

Bugüne kadar defalarca gittiğim ve gitmekten sıkılmadığım, vizesiz hatta pasaportsuz gidilebilecek en güzel şehirlerden, altın kubbeli Kiev. Ukrayna’nın başkenti Kiev, durmak bilmeyen enerjisiyle, gez gez bitmeyen tursitik yerleriyle, uçsuz bucaksız parklarıyla sadece 2 saat uzağımızdaki muhteşem şehir. Ben de bu yazıda size Kiev gezilecek yerleri anlatıp, Kiev’e gidip görmeden dönmemeniz gereken Kiev turistik yerler hakkında bilgiler vereceğim. Kısaca bir Kiev gezi rehberi hazırlamış olacağız. Gezilecek yerlere geçmeden önce gelin Kiev hakkında bazı ipuçlarına göz atalım.

Kiev Gezi Rehberi - Kiev Hakkında Kısa Kısa

Diğer Ukrayna şehirlerinden farklı olarak daha metropol bir yapısı olan, hatta benim Ukrayna’nın İstanbul’u olarak gördüğüm Kiev‘de 2019 itibariyle yaklaşık 3 milyon insan yaşıyor. Geçmişteki Sovyet ruhuyla, Avrupa’nın yenilikçi yüzünü aynı anda görebildiğiniz Kiev’de gezilecek yerler de bir hayli fazla. Dnipro Nehri’nin iki yakasına kurulan Kiev, Türkiye’ye kıyasla “eskisi kadar olmasa da” daha ucuz bir şehir. Sadece tursitik gezilecek yerleriyle değil, şehri baştan sona saran geniş parklarıyla ve ormanlarıyla da doğası korunmuş muhteşem bir şehir Kiev.

Kiev Para Birimi - Ne Kadar Harcanır?

Benim neredeyse tüm Kiev gezilerime ayırdığım belli bir bütçe var. Benim tatil anlayışım, makul bir bütçeyle, kendimi asla kısıtlamadan ne kadar gezebilirsem o kadar gezebilmek üzerine. Ne “backpacker” denecek kadar az ne de gece hayatında loca tutacak kadar çok yani 🙂 Uçak bileti, gece hayatı ve konaklama gibi değişken şeyler hariç kısaca:

-Kiev gece hayatı:

  • Giriş ücreti: 50-200 UAH
  • Bira: 50-100 UAH
  • Votka: 75-150 UAH ödersiniz.

Kısacası, benim için 7 günlük bir Kiev gezisinin günlük harcama maliyeti ortalama 5285 UAH‘dir. Fiyatları her ne kadar Grivna olarak vermiş olsam da, bu değerler Ukrayna’daki enflasyona, zamlara göre değişkenlik gösterir. Ve kesinlikle kişiden kişiye de değişkenlik gösterir.

Kiev'de Ulaşım Ve İletişim

Kiev’de şehir içi ulaşım çok rahat ve bir çok seçeneğe sahip. Özellikle metro ağı çok gelişmiş. O muhteşem metro istasyonlarına Kiev gezilecek yerler kısmında ayrıca değineceğim 🙂 Toplu taşıma kullanmak isterseniz de otobüsün içindeki görevliden 5-6 UAH‘a tek kullanımlık bilet alabiliyorsunuz. Toplu taşıma kullanmak istemezseniz yardımımıza UBER koşuyor. UBER Kiev’de çok ucuza rahatça seyahat etmenizi sağlıyor. Tavsiyem her ne kadar sadece gerektiğinde UBER kullanmanız olsa da, yürümekten bitap düştüğünüzde çağırın bir UBER gerisini düşünmeyin derim 🙂 

Kiev’de cep telefonu hattı için ise belirli firmalar var. Kyivstar, Vodafone, Lifecell bunlardan bazıları. Benim tavsiyem ise en ucuz ve mantıklısı olan Lifecell’den (Turkcell’in Ukrayna’daki şirketi) yana. Havaalanında hatta şehrin neredeyse her yerinde herhangi bir belgeye imzaya vs gerek kalmadan telefon hattı alıp, telefonunuza taktırıp çok ucuza kullanabiliyorsunuz. Yaklaşık 15 TL ye içinde 20 GB internet olan hatlar satın alabilirsiniz.

Kiev'de Nerede Kalınır? Konaklama Rehberi

Bununla ilgili bölge bölge, ayrıntılı bir şekilde yazdığım bir yazı var. Dilerseniz Kiev konaklama rehberi isimli yazımı okuyabilirsiniz. 

Özet geçmem gerekirse, Kiev geziniz esnasında otelde, hostelde vs kalmak isterseniz booking.com‘u, ev kiralamak isterseniz airbnb‘yi kullanabilirsiniz. Eğer 2-3 kişiyseniz ev kiralamanız daha mantıklı olabilir. Konaklama kuponlarını kullanarak bütçenizi de düşürebilirsiniz.

kievde kaldığımız ev
Bizim Kiev'de çok cüzi miktarlarla konakladığımız airbnb evi.

Kiev'de Gezilecek Yerler - Kiev Gezi Rehberi

Kiev de İstanbul gibi gez gez bitmeyecek bir şehir. Gezilecek yerler diğer Ukrayna şehirleri gibi birbirine çok yakın olmasa da, Kiev gezi rotanızı mantıklı bir şekilde ayarlarsanız boşa vakit kaybetmeden Kiev’in tadına varabilirsiniz. Benim tekrar tekrar gitmeme rağmen, gezmekten sıkılmadığım başlıca Kiev gezilecek yerler listem şu şekilde:

1- Nezalezhnosti Meydanı (Independence Square)

Eski halinden eser olmasa da Taksim bizim için neyse Nezalezhnosti Meydanı da Ukrayna için odur. Kiev’in hatta Ukrayna’nın en ünlü meydanı, Kreşatik Caddesi üzerinde yer alır. 

Mümkünse burayı hafta sonuna denk getirin. Çünkü haftasonları Kreşatik Caddesi boylu boyunca trafiğe kapatılıp, adeta bir panayıra dönüşüyor. Böylece hem Meydan Nezalezhnosti‘nin hem de Kreşatik Caddesi’nin hakkını verebilirsiniz. Gün boyunca dans gösterilerinin, canlı müziklerin, şovların asla durmadığı bu Meydan’a mutlaka bir kaç saatinizi ayırın. Hatta yiyecek bir şeyler alıp, bir köşede oturup insanları seyredin derim 🙂

kiev de nerede kalınır otel tavsiyeleri

2 - Mağaralar Manastırı (Pechersk Lavra)

kiev mağaralar manastırı

Yaklaşık 1000 yıl önce temelleri atılan ve tamı tamına 28 hektarlık alana yayılan bu kiliseler kompleksi Kiev gezilecek yerler arasında en etkileyicilerden. Bulunduğu semt olan Pechersk’e ismini veren, Dnipro Nehri’nin yanı başında, altın kubbeli bir çok kiliseyle Kiev’in simgesi konumunda. 

Özellikle içerisindeki Azize Sofya Katedrali Ukrayna’nın 7 harikasından biri sayılıyor ve 1000 yıllık tarihinde az kalsın yıkılması dahil bir çok badire atlatmış. En ilginci ise, bu kompleksin altında labirentlerden oluşan mağara manastırları olması. Buranın girişini bulmak biraz zor olsa da, sakın mağaralara inmeden dönmeyin derim. 

3 - Kiev Metro İstasyonları

kiev gezi rehberi

Evet, şaka yapmıyorum. Kiev gezilecek yerler denince ilk akla gelen şeylerden biri de baya baya metro istasyonları. Kiev dünyanın en derin metro istasyonlarına sahip. Öylesine derin ki bazen yürüyen merdivenin sonunu bile göremiyorsunuz. Sovyet mimarisinin belki de en güzel örneklerini de bu metro istasyonlarında görmek mümkün. Ulaşım amaçlı kullanmayacak olsanız dahi mutlaka birkaç metro seyahati yapıp, bu istasyonları görün derim.

Aralarında en derini ise Arsenalna İstasyonu. 106 metrelik derinliğiyle dünyanın en derin metro istasyonu kendisi. Ayrıca bu istasyon Mağaralar Manastırı’na en yakın istasyon. Kiev gezi rotanız için aklınızda bulunabilir. 

kiev gezilecek yerler zolota vorata

4 - Trukhaniv Island (Trukhaniv Adası)

Benim Kiev gezilecek yerler arasındaki favorilerimden birisi de burası. Burayı gördüğünüzde benim her videomda ve yazımda da bahsettiğim “Ukrayna’da insana ve doğaya verilen değer”i anlayacaksınız. Öyle ki bu adaya gitmek için Dnipro Nehri üzerinde kurulan ve sadece yayaların kullanabildiği Parkovy Pedestrian Köprüsü’nü kullanmanız gerekiyor. İnsanların huzuru ve mutluluğu daha bu köprünün üzerindeyken kendini gösteriyor.

kiev gezi rehberi trukhaniv adası

Trukhaniv Adası ise adeta ormanlardan oluşan, her bir köşesinde Kievlilerin bisiklet sürdüğü, koştuğu, plajlarında yüzdüğü, zipline yaptığı, türlü türlü aktivitelere sahip bir ada. Tavsiyem buraya mutlaka gelip, bir kaç saat orman parkurlarında yürüyüş yapıp sonrasında biranızı, kahvenizi alıp plajlarında Dnipro Nehri üzerinden güneşin batışını izlemeniz.

5 - Kiev'in Büyüleyici Yokuşu: Andriivsky Yokuşu

Ukrayna Kiev Gezi Rehberi

İşte Kiev’de gezilecek yerler arasında en sevdiğim yer. Kiev’de gezmek için tek bir seçeneğe sahip olsam Old Kiev bölgesiyle Podil bölgesini birbirine bağlayan bu yokuşu delilercesine dolanmak isterdim. Kiev’in en turistik yerlerinden birisi olan bu yokuşta her gün, sağlı sollu neredeyse yüzlerce hediyelik eşyacı bulunuyor.

Yokuş üzerindeki en önemli yapı ise, yokuşa da adını veren St. Andrews Kilisesi. Benim Kiev’deki dini yapılar arasında en estetik bulduğum yer de bu kilise. O yokuşa bu kadar yakışacak başka bir yapı hayal edemiyorum. Andriivsky Yokuşu üzerindeki tek önemli yapı burası değil. Aslan Yürekli Richard Kalesi, Mihail Bulgakov’un evi ve Kiev’in bir çok simgesi daha bu yokuş üzerinde bulunuyor.

6 - Hayalet Şehir: Milyonerlerin Gettosu

Gelelim bir çok Kiev gezi rehberi yazılarında bulamayacağınız, ama gittiğinizde en etkileneceğiniz yerlerden birisine. Ukrayna’daki tek hayalet şehir Çernobil değil. Zamanında sadece Kiev’in milyonerlerinin yaşadığı ve normal halkın içerisine bile giremediği 12 hektarlık bu getto, 2008-2009 Ekonomik Krizi sonucunda tüm zenginlerin bir bir batmasıyla bomboş kalıyor. Mimarisiyle adeta Ortaçağ’ı yaşatan evler, arnavut kaldırımı taşlarla döşenmiş o sokaklar gördüğüm en büyüleyici manzaralardan biri. Yavaş yavaş büyük teknoloji şirketleri ve bazı kafeler buralarda yer edinmeye başlasa da,  “oha ama bu evi nasıl bir manyak istemiş, nasıl bir manyak yapmış olabilir” nidalarını değiştirmiyor.

Özellikle hafta içi sakinliğinde ve akşam üstü buraya gelmenizi öneririm.

7 - Anavatan Heykeli ve 2. Dünya Savaşı Müzesi (Monument Motherland)

kiev gezi rehberi 2019

Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası karşısındaki zaferini simgeleyen, 106 metrelik bu heykel Kiev gezilecek yerler arasında en önde gelenlerden. “Altı üstü bir heykeldir ya” diyerek gittiğim, fakat gittiğimde 1 saniye bile gözümü alamadığım devasa bir yapıt. Heykel’in belirli katlarında gözlem katları bulunuyor ve bilet alarak buralardan muhteşem Kiev manzarasını izleyebiliyorsunuz. Heykelin içerisine girmediğinizde bile muhteşem bir manzara var, dolayısıyla biz hiç para ödeme gereği duymadık burada.

Heykelin bulunduğu alanda, 2. Dünya Savaşı’na dair açık ve kapalı müzeler de bulunuyor. 2.Dünya Savaşı sırasında kullanılan tanklar, helikopterler, savaş uçaklarının, topların sergilendiği açık sergi alanları bulunuyor. Heykelin alt katlarında ise 2. Dünya Savaşı kapalı müzesi yer alıyor. Dünyanın kaderini değiştiren bu savaşa ve savaşın tanığı olan nesnelere daha yakından şahit olmak isterseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer.

8 - Nyzhnia Stantsiia Füniküleri

Dünyanın en eskilerinden olan bu fünikülere binmeden Kiev’den dönmeyin. Kat ettiği mesafe az olsa da, böyle bir tarihi deneyimlemek çok güzel. Old Kiev’le Podil’i birbirine bağlayan bu füniküler sisteminde gelen ilk araca binmeyin. Biraz bekleyip ikinci araca binin ki ayakta kalmayıp rahatça manzarayı seyredebilin. 

Mağaralar Manastırı’na gitmek için fünikülerle aşağı inip UBER çağırabilir ya da Trukhaniv Adası‘na gitmek için yukarı çıkıp bahsettiğim yaya köprüsünden Trukhaniv adasına gidebilirsiniz. Kiev gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer.

kiev gezi rehberi füniküler

9 - Peyzaj Sokağı

Bir park hayal edin ki parkta yer alan bütün oturma alanları, oyun araçları vs. çizgi film dünyasından çıkmış olsun. Bütün peyzajı çizgi film dünyasından eserlerden ilham alan bu park, Podil bölgesinde yer alıyor. Zaten her bir karışı gezmeye değer Podil’e uğramışken en az bir saatinizi buraya ayırın ve mümkünse bir köşesinde oturup biraz kafa dinleyin. Akşamları evsizlerin yuvasına dönen Peyzaj Sokağı‘na mümkünse gündüzleri gitmenizi öneririm.

kiev gezi rehberi peyzaj sokağı

10 - Mariinsky Parkı

Kiev Avrupa’nın en yeşil şehri konumunda. Adeta ormanlardan oluşan ve doğasına olabildiğince sahip çıkılan bu şehirde gezilecek onlarca büyük park var ve ben de bu Kiev gezi rehberi’nde bu parklardan birine yer vermezsem olmazdı.

kiev gezilecek yerler parklar

Ülkemizdeki parklarla kıyaslanamayacak kadar büyük ve yeşil bu parklar şehrin uzağında değil tam ortasında yer alıyorlar. Bunlardan benim en sevdiğim ise, içinde sincapların cirit attığı, yer yer size gıcık olup kovaladığı Mariinsky Parkı

Elektrikli bisiklet, scooter kiralayıp gecebileceğiniz gibi boylu boyunca yürüyüp, ağaçların altında banklarda oturmak da isteyebilirsiniz. Adım başı dükkanlardan, satıcılardan içecek yiyecek alıp gezebilirsiniz. Doğayla iç içe olup, şehrin stresinden uzaklaşmak için muhteşem bir yer bence. Parkın içinde parka adını veren Mariinsky Sarayı da yer alıyor. Biz gittiğimizde ziyarete kapalıydı ama dışarıdan da olsa çok görkemli bir yapısı vardı.

Bonus: Kiev'de Ne Yenir?

Kiev gezi rehberine bonus olarak size benim ve Alara’nın Kiev’deki favori restoranımızdan bahsetmek istiyorum. Gürcü mutfağının en güzel yemeklerini, özellikle haçapurilerini yiyebileceğiniz Mama Manana. Kiev’de yanlış hatırlamıyorsam 2 şubesi var. Her gittiğimizde mutlaka uğrayıp, kuzu etli haçapurisinden yemeden dönmüyoruz. 

Kiev geziniz sırasında buraya gidip, haçapurinizi ısırırken bir adımı anarsınız belki 🙂 ?

kiev gezi rehberi kiev'de ne yenir 2019

Kiev gezilecek yerler arasında benim en sevdiğim yerleri sizlere de sunmaya çalıştım. Belki fark etmişsinizdir, her blog’da karşınıza çıkan “Golden Gate”, “Çernobil Müzesi” gibi yerlere hiç değinmedim bile. Çünkü birkaç tık fazla almak adına, gittiğimde “bu muymuş yani???” dediğim yerleri Kiev gezi rehberi adı altında sizlere aktarmak istemedim. Umarım ki Kiev geziniz esnasında bu yazımın bir nebze de olsa yardımı olmuştur. Sorunuz ya da eklemek istediğiniz bir şey olursa, yorum kısmından yazmayı unutmayın 🙂 Kiev’de görüşmek üzere!!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: