Ukrayna ve Corona Virüs

CoronaVirüs’le ilgili özellikle Ukrayna özelinde onlarca soru almaya başladım. Birçoğumuzun Ukrayna seyahati iptal oldu, bir çoğumuz gelecek seyahatinin durumu hakkında soru işaretlerine sahip. Bu sayfayı her gün güncel tutarak ve kaynaklarını da paylaşarak Ukrayna’da Corona Virüs’le ilgili gelişmeleri size aktarmaya çalışacağım. Gelecek planlarınız adına biraz da olsa yardımcı olması umuduyla.

son durum

Ukrayna ve Covid-19

1
Yapılan Test sayısı
1
hASTA SAYISI
1
ölüm sayısı

GÜNLÜK SON DURUM

 • 21.02.2020

  Ukrayna'da, Wuhan'da karantina altında kalan Ukrayna vatandaşları ülkeye geri getirildikelrinde bazı kişiler tarafından taşlandılar. Ukrayna Başkanı "En büyük virüs nefrettir" derken, gelenlerin karantina altında tutulup tüm önlemlerin alındığını belirttiler.

 • 21.02.2020

  Kiev-Moskova seferini yapan tren, Corona virüsü şüphesiyle karantinaya alındı. Ateşi 38 dereceyi aşan Çinli ve tüm vagon karantina altına alındı.

 • 03.03.2020

  Ukrayna'da ilk Coronavirüs vakası. Ukraynalı sağlık görevlileri tarafından yapılan açıklamaya göre, 29 Şubat günü hastaneye sevk edilen bir kişi coronavirüse yakalandı. Hastanın İtalya'dan Romanya'ya, oradan da Ukrayna'yı ziyeret ettiği bildirildi.

 • 05.03.2020

  Ukrayna'da Corona Virüs dolayısıyla ilköğretim kurumlarında eğitime geçici olarak ara verilirken, toplu etkinliklerin, konferansların ve spor karşılaşmalarının da geçici olarak yasaklanacağını duyurdu. Ek olarak 10 kişi de Covid-19 sebebiyle gözlem altında tutuluyor.

 • 11.03.2020

  Ukrayna Parlementosu, karantina önlemleri sürdüğü müddetçe ve dünyadaki salgın durumunda değişiklik olana kadar milletvekillerinin resmi yurt dışı seyahatlerini iptal etti. İlköğretim'e ek olarak Üniversite eğitimlerine de ara verildi.

 • 11.03.2020

  Ukrayna başkenti Kiev, Mart ayı sonuna kadar karantina altına alındı. Belediye Başkanı, Kiev'de bulunan ana okullarının, okulların, üniversitelerin, konferans salonlarının, eğlence merkezlerinin, sinema ve tiyatroların da Mart ayı sonuna kadar kapalı tutulacağını ifade etti.

 • 12.03.2020

  Ukrayna Futbol Federasyonu (UAF), dünya ve Avrupa'da hızla yayılan corona virüsü salgını sebebiyle lig maçlarının 3 Nisan'a kadar seyircisiz oynanacağını açıkladı.

 • 12.03.2020

  Ukrayna’da 2 kişide daha yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edildiği ve vaka sayısının 3’e yükseldiği bildirildi.

 • 12.03.2020

  Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, ülkenin 219 kara sınır kapısından 170’inin 3 hafta süreliğine kapatılacağını açıkladı.

 • 13.03.2020

  Ukrayna’da koronavirüs nedeniyle ilk kez bir kişi hayatını kaybetti. Ukrayna Sağlık Bakanlığı Basın Servisi, Jitomir iline bağlı Radomiş kasabasında tedavi görev 71 yaşındaki kadın hastanın koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

 • 14.03.2020

  Virüs tespit edilen 3 kişiden 1'inin hayatını kaybettiği ülkede uluslararası yolcu hava ulaşımı da tamamen durduruluyor.

 • 15.03.2020

  Odesa ve Lviv kentlerinde 16 Mart Pazartesi gününden itibaren Corona Virüs önlemleri kapsamında eczane ve gıda marketleri dışındaki tüm dükkanların, kafe, restoran, gece kulübü, spor salonu, sinema, müze, alışveriş merkezi ve sokak pazarların geçici süreliğine kapatılacağı açıklandı.

 • 16.03.2020

  Başkent Kiev'de 17 Mart’tan itibaren bar, cafe, lokanta ve AVM’lerin kapanacağı açıklandı. Kiev’de yaşayanların diğer kasaba ve kentlere gitmesinin de kısıtlanacağı belirtildi.

 • 17.03.2020

  Başkan Zelenski, yaptığı açıklamada Ukrayna’da durumun henüz olağanüstü hal ilan edecek düzeyde kritik olmadığını ancak şartların gerektirmesi halinde olağanüstü halin de ilan edilebileceğini dile getirdi. Volodimir Zelenski, herkesi karantina önlemlerine uymaya çağırarak buna uymayanların cezalandırılacağını kaydetti.

 • 17.03.2020

  Ukrayna Milli Bankası Müdürü Yakov Smoliy tarafından yapılan açıklamada, "Vatandaşın banka kasalarında ödeme yaparken kullandığı paralar, banka görevlileri tarafından alındıktan sonra, 2 hafta boyunca Ukrayna Milli Bankası'na ait özel bölmede karantina altında tutulup dezenfekte edildikten sonra piyasaya tekrar sürülecek.

 • 17.03.2020

  Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Çernotvsi kentinde Corona Virüs tespit edilen bir kadın hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Çernovtsi’de ayrıca 10 yaşında, 22 aylık ve 6 aylık üç çocuk ile 31 ve 18 yaşlarında iki kişide virüs tespit edildiği bildirildi. Tüm hastaların daha önceki bir vakayla temas eden kişiler olduğu belirtildi.

 • 18.03.2020

  Ukrayna’da bir milletvekilinin koronavirüse (Covid-19) yakalandığı bildirildi.

 • 19.03.2020

  Ukrayna Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ukrayna'da koronavirüs salgınının artık asıl olarak yurtdışından gelen kişiler yoluyla değil, ülke içinde kişiden kişiye bulaşmaya başladığı; bu nedenle, sınır kapılarındaki sağlık kontrollerinin bu aşamada artık yeterli olmadığı belirtildi.

%d blogcu bunu beğendi: