İpuçlarım,  Ukrayna Rehberi

Çernobil’e Nasıl Gidilir? Çernobil Turları – Çernobil Tehlikeli mi?

Öncelikle burda uzun uzadıya Çernobil felaketini anlatmayacağım. Çernobil’i gezmek için buralara kadar gelsiyseniz eğer Çernobil’le ilgili her şeyi az çok araştırmışsınızdır zaten. En azından son zamanlarda dillerden düşmeyen HBO yapımı Chernobyl dizisini izlemişinizdir değil mi 🙂 Bu yazının amacı Çernobil’e gitmek mümkün mü, Çernobil turu nasıl yapılır, ziyarete açık mı gibi sorularınızı cevaplamak..


Yorum yapamayacağım güzellikteki “Çernobil” dizisi.

Çernobil: Binlerce yıldır var olan insanoğlunun doğaya attığı en büyük kazıklardan biridir. Ve doğanın “öcünü” sessizce, kendisini gösterme gereği bile duymadan almasıdır. Felaketlerin hayalete bürünmüş halidir.

Çernobil her zaman merak ettiğim, korkunç bir hayranlık beslediğim bir olaydı. Bunda daha küçükken oynadığım ” Call Of Duty: Modern Warfare” oyununun da etkisi çok büyük. Düşünün ki koca bir saatiniz Çernobil’in bulunduğu Pripyat şehrinin birebir modellenmiş atmosferinde geçiyor. Terk edilmiş binalarda koşuşturup, radyasyonlu bölgelere çıkmamaya çalışarak yıllarca fotoğraflarını gördüğünüz o dönme dolabın altında düşmanlarınızı bekliyorsunuz. Az rüyalarıma girmedi 🙂

Call Of Duty Modern Warfare: Görev “Çernobil

Çernobil’e Gitmek Güvenli Mi?

Çernobil’e nasıl gidilir kısmına geçmeden önce, “gitmek güvenli mi? radyasyon miktarı tehlikeli mi?” buna bakmamız lazım. Tek kelimeyle özetlemem gerekirse: Evet. Çernobil’e gitmek şu an güvenli. Felaket sonrası atılan doğru adımlar, 1.000.000’a yakın insanın hep beraber felaketin yaralarını sarmak için çalışması ve kurulan uluslararası fonlar sayesinde bölgedeki radyasyon miktarı tahmin edilenden çok çok daha kısa sürede sağlığı tehlikeye atmayacak seviyelere düştü. Böylece günümüzde Çernobil turu da yapmak da mümkün oldu.

Zaten halihazırda patlamanın gerçekleştiği 4.reaktörün üstü “insanoğlunun yaptığı en büyük hareketli yapılardan biri” olan bir metal kalkanla kapatılmış durumda. Bunun için onlarca devlet ortak bir fon kuruyor, 25 yıllık bir çalışma yapılıyor ve olabilecek tüm radyasyon sızıntıları engellenmiş oluyor. Konuyla ilgili çok daha detaylı videoyu izlemek için buraya bakabilirsiniz.

Çernobil Reaktörü’nün mezarına koyulması.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre Çernobil’de 7-8 saat içinde aldığınız radyasyon büyük bir şehirde normal şartlar altında 24 saat içinde aldığınız radyasyona eşit. Cep telefonları, baz istasyonları, elektrik telleri vs. aslında her yer radyasyon olmuş durumda.. Yani gerçekleştireceğiniz Çernobil turu çok pimpirikli bir insan değilseniz o kadar da tehlikeli değil.


Çernobil’e Nasıl Gidilir?

Normal şartlar altında yüzlerce yıl radyasyonun normal seviyelere düşmeyeceğine inanılan Çernobil’e 2011 yılından beri turistik amaçlarla gitmek mümkün. Fakat Çernobil’e elimizi kolumuzu sallayarak girmek gibi bi durum maalesef mümkün değil. Ukrayna devleti yalnızca bu iş için özel izinler verdiği tur şirketlerine Çernobil’e giriş izni veriyor. Yani seve seve bir Çernobil turuna katılmamız gerekiyor 🙂


Çernobil’e Hangi Şehirden Gidilir?

Tur konusunda anlaştık. Peki ya Çernobil’e Ukrayna’nın hangi şehrinden gitmek daha mantıklı? Lviv mi Kiev mi Odessa mı daha mantıklı?

Aslında bolca parası ve vakti olana her şey mümkün. Fakat hem para hem de ekonomik yönden en mantıklı seçenek Çernobil turuna Kiev’den katılmak. Tur şirketleri sizi sabah kaldığınız yerden alıp akşam tekrar kaldığınız yere kadar bırakıyor. Kiev’den Çernobil’e yolculuk da zaten birkaç saat sürüyor.


Çernobil Turu Nerden Alınır?

Kiev’e gittiğiniz zaman oradaki turizm acentalarından da Çernobil turu satın alabilirsiniz fakat benim önerim internetten online olarak almanız. Hem yer kalmaması gibi bi sorun yaşamazsınız, hem de daha önceden tura katılan insanların yorumlarını da okumuş olursunuz. Verdiğimiz para öyle az bi para değil sonuçta, hakkını almak gerekiyor.

Çernobil turu konusunda türlü türlü siteler var fakat benim önerim “tur” konularının booking’i sayılabilecek getyourguide sitesidir. Hem turun içeriğini kalem kalem görebiliyorsunuz, hem de tüm gerekli şeyler açık açık yazıyor. Tur sahipleri buradaki yorumların olumlu olmasını önemsediği için de sizinle özel olarak ilgileniyorlar. Acentelerden 50-60 lira daha pahalı olsa bile kesinlikle bu siteyi kullanmanızı öneririm.

Benim kesinlikle önerebileceğim bazı Çernobil turlarına aşağıdan bakabilirsiniz.


Çernobil’e Günübirlik Tur

Yaklaşık 10-11 saat süren bu tur en çok tercih edilen Çernobil turu. Tur şirketi sizin adınıza sigortanızı yaptırıyor ve gerekli izin belgelerini önceden hallediyor. Normal şartlar altında gitmenizin mümkün olmayacağı yasaklı bölgelere girişiniz de tura dahil. Hem Çernobil’in havasını yaşamak için hem de hayalet şehir Pripyat’ta unutulmaz bir gün için bence en doğru karar bu tur. Tur hakkında detaylı bilgi için veya rezarvasyon yaptırmak için buraya bakabilirsiniz.

Çernobil turları klasik olarak gruplar şeklinde gerçekleşir. Yani örneğin sizinle birlikte 10 kişi daha tura katılır. Eğer ki ben tek başıma ya da arkadaşlarımla özel olarak gezmek istiyorum diyorsanız evet bu da mümkün ama maliyetler neredeyse 2 katına çıkıyor.

çernobil turu çernobile nasıl gidilir

Çernobil’de 2 Günlük Tur

Ben Çernobil’i iliklerime kadar hissetmek istiyorum. Zamanım da param da bol diyorsanız bu 2 günlük turu da düşünebilirsiniz. İlk gün Çernobil’e varıyorsunuz ve belirlenmiş bölgeleri rehberler eşliğinde geziyorsunuz. Gün sonunda Çernobil’deki otele giriş yapıyorsunuz.

Zaten bu bölgede 22:00’dan sonra sokağa çıkma yasağı var 🙂 Ve öbür gün Çernobil turu kaldığı yerden devam ediyor. Yemek, konaklama, ulaşım gibi detaylar tura dahil durumda. Tur hakkında detaylı bilgi almak, rezervasyon yapmak için buraya tıklayın.


En Önemli Detay: Pasaport

Evet Ukrayna’ya pasaport olmadan, kimlik kartımızla gitmek mümkün. Fakat Çernobil’e girebilmek için pasaportumuz olması ve tura katılırken de yanımızda bulunması şart. Tur şirketleri devletten gerekli izin belgelerini alabilmek için sizin pasaport bilgilerinize ihtiyaç duyuyorlar. Zaten rezervasyon sonrasında sizden bu gerekli belgeleri isteyecekler.

Siz siz olun bu detayı atlamayın. Ne olursa olsun “pasaport” olmazsa Çernobil’e girmeniz mümkün değil.


BONUS: Kiev Çernobil Müzesi

Beni bugüne kadar en çok etkileyen müzelerden biri. Kiev’deki Çernobil Müzesi her ne kadar çok daha iyi yapılabileceğini savunsam da Çernobil’deki o felaketi dibine kadar yaşatıyor.

çernobil turu çernobile nasıl gidilir
Ölümlerine gülümseyerek giden gönüllüler.

Patlama sonrası ilk müdahalede bulunan itfaiye erlerinin o gün hiç haberi olmadan üzerine attığı cekete kadar, ceplerindeki son sigara paketine kadar tüm kişisel eşyalarını bu müzede görebiliyorsunuz. Patlama sonrası birkaç sene içinde öleceklerini bile bile reaktör çatısını temizleme görevini üstlenen gönüllü insanların anılarını burada yaşayabiliyorsunuz.

Bu müzede benim en çok dikkatimi çeken şey şu olmuştu. Çernobil’de patlama gerçekleşiyor, SSCB içerisinde halkın bu durumdan haberi dahi yok, Çernobil’de sokaklarda çocuklar koşuşuyor fakat aynı günlerde New York Times gazetesinde Çernobil’de yaşanan felaketten ve tehlikelerden bahsediliyor. Hayatımda gördüğüm en garip çelişkilerden biriydi bu detay. Hala hatırladıkça tüylerim ürperiyor.

Bu müzede benim en çok dikkatimi çeken şey şu olmuştu. Çernobil’de patlama gerçekleşiyor, SSCB içerisinde halkın bu durumdan haberi dahi yok, Çernobil’de sokaklarda çocuklar koşuşuyor fakat aynı günlerde New York Times gazetesinde Çernobil’de yaşanan felaketten ve tehlikelerden bahsediliyor. Hayatımda gördüğüm en garip çelişkilerden biriydi bu detay. Hala hatırladıkça tüylerim ürperiyor.

çernobil turu çernobile nasıl gidilir

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: